Знайомство з іргою

rectangle

Дуже дивно, але іргу частіше можна зустріти в дикій природі ніж на присадибних ділянках. Ірга — високоврожайна і цінна культура, з поживними, корисними ягодами і декоративними якостями. В народі ірга відома ще під іншою назвою — корінка. Мабуть, так назвали рослину через її привабливій оксамитовій корі сіро-коричневого кольору з рожевим відтінком. Рід ірги налічує близько 25-ти видів великих листопадних чагарників з розлогими кронами. 

Декоративного вигляду ірга набуває під час розпуску перших листків. Таке враження ніби листя покрите срібним інеєм, але цей ефект швидко зникає, одразу після появи перших бутончиків. Під час цвітіння кущ ірги перетворюється на білу з рожевим відтінком кулю. Біло-рожеві квітки, зібрані у суцвіття по 5-8 штук, рясно всипають пагони куща і наповнюють сад неймовірною красою і ароматом. Після завершення цвітіння листя куща набуває звичайного кольору — зеленого або оливково-рожевого і на гілках починають формуватись ягоди. В міру достигання ягоди ірги змінюють своє забарвлення. Спочатку ягоди мають кремовий відтінок з рожевим рум'янцем з сонячної сторони. Поступово колір змінюється на насичено синій, а після повного дозрівання стає червоно-пурпуровим, темно-пурпуровим, фіолетовим або майже чорним.

Восени ірга також не втрачає своїх декоративних властивостей. Її листя забарвлюється у всі відомі багряні відтінки. Ірга — рослина-довгожитель, легко може прожити 60-70 років. Також ірга являється чудовим медоносом, тому поява такої рослини на вашій присадибній ділянці привабить комах.

Про корисні властивості ірги можна говорити дуже довго. В народній медицині широко використовують не лише ягоди ірги, також застосування знайшли листя і кора чагарника. З безлічі диких сортів в культурі приживається близько десятка.

В наш регіон ірга потрапила з північних країв, тому вона має високу стійкість до морозів, навіть при -40 °С. Ірга не вимоглива рослина і може рости у будь-яких грунтах різного механічного складу і кислотності, винятком будуть лише болотні типи грунтів.

Ірга погано відкликається на обрізку, тому проводити її не рекомендується. Після обрізки в ірги вмикається “механізм всихання”, тобто всихає вся гілка повністю. Винятком буде лише дуже рання весняна обрізка пагонів, які загущують крону куща. Для ірги буде доречним вислів: “чим менше втручання людини, тим краще”. Обробка та внесення добрив проводяться аналогічно плодовим деревам.

Ірга — посухостійка рослина, добре росте і розвивається на теплих, освітлених сонцем ділянках. В тіні іргу можна вирощувати як декоративний чагарник. При хороших агроумовах і регулярному підживленні, рослина буде давати щедрі урожаї. Завдяки своїй самоплідності, достатньо висадити в саду лише один саджанець ірги, якщо ж ви вирішили висадити кілька кущів, то між рослинами дотримуйтесь відстані близько 2-ох метрів. Ірга дуже швидко розростається, з таких кущів може вийти прекрасний живопліт. Добрива починають вносити з другого року після посадки. Після того як рослина почне плодоносити, на 3-4-й рік починають чергувати мінеральні добрива з органічними.

Ось така вона ірга. Комусь дуже знайома культура, а для когось зовсім незнайома.