Вирощуємо абрикосовий сад власноруч

rectangle

Розпочнемо з термінів посадки, адже час висадки нерідко залежить від кліматичної зони. Висаджувати молоді абрикоси можна як весною, так і восени. Весною це роблять до початку вегетаційного періоду, щоб не зашкодити хорошому росту. Терміни осінньої посадки розтягнуті практично на два місяці, найраніше – це початок вересня, головне щоб уже спадала спека і температура стабільно трималась позначки +21С. А найпізніше – за місяць до початку морозів, щоб рослина змогла звикнути до поступового зниження температури.
Придбавши саджанці не спішіть їх одразу ж закопувати в землю. Краще, розмотайте плівку і помістіть рослини на кілька годин у розчин стимулятора росту, це допоможе культурі краще вкорінитись.
Посадкові ями слід підготувати завчасно. Яму копайте розміром 70*70*80 см, але це лише рекомендація, відштовхуйтесь від розміру кореневої системи ваших саджанців, вона повинна бути трохи ширшою. Безпосередньо перед висадкою додайте в яму шар компосту, попелу і перегною. В жодному разі не заглиблюйте кореневу шийку дуже глибоко, краще щоб вона виступала на 5-7 см над рівнем землі, а місце щеплення – ще вище. Посадивши рослину рясно її полийте та замульчуйте грунт навколо. Висаджуючи кілька саджанців дотримуйтесь відстані як мінімум 3 м між ними. Доросле дерево займає площу 5м2.
Основні роботи по догляду за абрикосовим садом:
- Видалення бур’янів і розпушування грунту;
- Періодичний полив і внесення добрив;
- Формування і обрізка крони дерева;
- Захист від захворювань чи шкідників.
Підживлення
Органічні добрива: гній, компост, курячки вносять раз у три-чотири роки. Частіше не потрібно, бо буде згущатись крона і зменшиться кількість урожаю. Пізньою весною або на початку літа вносьте добрива з підвищеним вмістом азоту. А з другої половини літа і в першій половині осені – калійні і фосфорні добрива.
Обрізка і формування крони
Коли саме і основне як обрізати абрикосові дерева залежить від їх віку. Першу обрізку проводять через два роки після посадки рослини.
Формуючу проводять ранньою весною, допоки не розпустились бруньки. Основний пагін вкорочують на третину, а бічні гілки – на одну четверту. Центральний пагін залишаємо на 25 см більшим за скелетні гілки.
Проріджувати крону можна весною, восени і навіть в другій половині літа. Особливість абрикосів в тому, що вони добре переносять літню обрізку. Таку процедуру проводять для того, щоб плоди отримали достатню кількість сонячного проміння і краще дозрівали. Також зайві зав’язі залишаються на гіллі, що може сприяти обламуванню гілок від перенавантаження плодами. Тому проріджування допоможе цього уникнути.
Обов’язковою є санітарна обрізка, коли видаляють усі сухі, зламані і пошкоджені пагони. Проводять як навесні, так і восени.
Полив
Після осінньої посадки молодій рослині вистачить одного рясного поливу. Більше може зашкодити кореневій системі. Весною ж поливайте культури в міру потреби, слідкуйте щоб грунт не був дуже сухим. Абрикоси не люблять застою води і близького залягання грунтових вод – це посухостійка рослина, родом з теплих південних країн. Особливу увагу поливу приділіть в травні та червні.
Хвороби, шкідники. Як з ними боротися? Та як запобігти?
Абрикоси як і всі інші кісточкові рослини можуть уражатись грибковими захворюваннями або ж бактеріями. Весною, перед початком вегетації для профілактики обробіть дерева препаратами з підвищеним вмістом міді. Якщо виникають сприятливі умови для розвитку захворювань, використовуйте системні фугніциди.
Найпоширенішим захворюванням серед плодово-ягідних кісточкових культур є моноліоз. Після цвітіння, з періодом в 10 днів двічі обробіть дерева препаратом Хорус. Або ж просто обирайте сорти, стійкі до цього захворювання.
Попелиця, листовійка плодожерка та різні гусениці також нерідко докучають абрикосовим деревам. Для боротьби з ними до початку і після цвітіння обробіть системними інсектицидами.
Підготовка до зими
Сучасні сорти, як уже згадувалось морозостійкі у дорослому віці, але молоді насадження потрібно готувати до морозів. Вкривайте їх стовбури агроволокном або мішковиною, кореневу шийку і місце щеплення підгортайте додатковим шаром грунту або компосту. Укриття зніміть на початку березня, коли мине загроза раптових заморозків. Старайтесь, до морозів добре полити рослину, адже волога земля повільніше промерзає.