Виноград: посадка і догляд

rectangle

Виноград — яскравий представник багаторічних ліан. Це — одна з перших рослин культивованих людиною. Сьогодні як і тисячу років тому виноград дуже затребований. Його вживають у свіжому вигляді, з нього роблять родзинки, соки, варення, джеми та звичайно ж вино. З кісточок винограду вичавлюють олію, яку використовують у фармакології і кулінарії. А листя винограду мають не лише декоративні якості з них роблять долму, голубці та інші цікаві страви.

Пагони винограду кріпляться до вертикальної опори за допомогою тоненьких вусів. Старі пагони мають коричневу кору, що легко відділяється, а молоді — кору червонуватого кольору. Черешкове листя складається з п'яти лопатей. Виноград — самозапильна рослина з ніжними і дрібненькими квітками зеленого відтінку двостатеві. Цвіте виноград в кінці весни або на початку літа, а плодоносить з серпня до вересня, деякі сорти достигають ще в жовтні.

Соковиті ягоди зібрані у великі грона різних форм. Колір ягід може варіюватись від світло-жовтого до темно-червоного, практично чорного. Переважно ягоди вкриті восковим нальотом.

Корені винограду дуже добре розвинені. Завдяки цій особливості виноград може рости у будь-яких грунтах і на будь-якій території. Виноград можна висаджувати як весною, так і восени.

Весняну посадку починають проводити після закінчення заморозків, в другій половині квітня. Яму, для посадки готують завчасно, ще з осені або за два-три тижні до посадки, приблизно на 50 см в глибину. При посадці виноградних кущів, коріння випрямляють і притримуючи акуратно присипають землею і рясно поливають молодий саджанець. Для осінньої посадки саджанців найкраще підходить початок жовтня, але лише до початку морозів. Загалом осіння посадка нічим не відрізняється від весняної. Окрім того, що восени потрібно підготувати молодий саджанець до зимівлі, замульчувати землю довкола і присипати шаром тирси або хвої.

Зимове укриття з лози знімають ранньою весною, опісля виноград підв'язують до опори даючи напрям росту пагонам. Обрізку винограду проводять восени і навесні. Весною проводять санітарну обрізку сухих пагонів. Осіння обрізка проводиться після збору урожаїв.