Шпалери для виноградника власноруч

rectangle

Виноград – рослина з в’юнкими пагонами, тому починаючи з дворічного віку потрібно підв’язувати. Виноградна лоза дуже міцна і легко чіпляється своїми вусиками до будь-якої опори. Від шпалери сильно залежить здоров’я рослини та майбутній урожай. Давайте спробуємо ж розібратись як власноруч зробити опору для винограду.
Для чого ж потрібна шпалера?
Для нормального росту винограду потрібна будь-яка опора, він може витись по альтанці, вертикальній стіні сараю чи будинку, обплітати пліт, створюючи красивий живопліт. Просто висадити молоду рослину біля опори і все, цього звичайно ж замало, правильна підв’язка пагонів теж відіграє важливу роль. Підв’язавши виноградну лозу ви забезпечите хороше провітрювання крони, що знизить ризик грибкових захворювань. Кожен пагін буде отримувати достатньо світла для росту і розвитку, покращиться морозостійкість. Сонячні промені важливі і у процесі запилення, достатня кількість світла здатна прискорити обмінні процеси і збільшити урожайність. Під прямим промінням грона швидше достигають і наливаються соком. Ну і на завершення переліку переваг, скажу що так набагато зручніше знімати ягоди з гілля.
Які матеріали знадобляться?
Для створення шпалери вам знадобляться опори і металевий дріт. Краще беріть металеві стовпи. Але підійдуть і дерев’яні, в них для кріплення дроту вбивають скоби, а в металевих – просвердлюють дырки. Якщо дріт лише обв’язати довкола стовпів, тоді лоза погано триматиметься. Щоб шпалери довше прослужили, стовпи цементують при основі.
Переважно роблять опори висотою 2 м, але зустрічаються і вищі – до 3,5 м. дріт використовуйте оцинкований, він досить міцний. Діаметр дроту 2-3 см.
Які бувають конструкції?
Для великого подвір’я зробіть арочну конструкцію. Така конструкція не лише буде практичною, а й стане ізюминкою саду. Також на такій арці можна розмістити не лише виноград, а й поєднати лозу з декоративними в’юнкими рослинами: клематисом, плетистими трояндами та ін. під аркою можна організувати відпочинкову зону, поставивши столики чи крісла. Зауважте, що такі опори ставлять для морозостійких сортів, оскільки доглядати за ним потрібно з драбини.
Роблять арку за допомогою зігнутих дуг або згинають їх. Чи беруть прямі стовпи з латами. Перший варіант виглядає дуже привабливо. Каркас роблять з металевих труб 20х40 мм. На відстані 40-50 см між рядами натягують дріт.
Якщо ви бажаєте виростити кілька сортів винограду на одній шпалері, тоді вам підійде піварочна конструкція. На ній можна виростити кілька сортів з різними термінами достигання. Піварка має красивий вигляд і дає велику тінь. Іноді таку конструкцію добудовують до веранди, накривши верх пластиковим покриттям. В середньому рекомендована висота 2 м.
Простий варіант є і для початківців – пряма стовпчикова опора, яка в свою чергу поділяється на одноплоскісну та двоплоскісну.
Одноплоскісна опора – найпростіший вид опори, що має вигляд паркану. Загалом це стовпи, на яких натягнуті дроти і підв’язані пагони винограду. Ця опора забезпечить хороше повітропроникність і легкий доступ до грон під час збору урожаю. Але вона не підходить для рослин з кількома сильними лозами. Стовпчики розташовуються на відстані 3-6 м один від одного. Зверніть увагу, що найміцнішими мають бути перший і останні стовпці – на них припадає основне навантаження. Для зміцнення таких опор використовуйте підпори. Нижній ряд дроту натягують на висоті 40 см від поверхні землі, щоб достиглі грона не лежали на землі. Наступні ряди натягують майже з ідентичним інтервалом. Рекомендуємо натягувати не більше 5 рядів.
Також можна натягнути паралельно 2 дроти в кожному ряду. Вам потрібно прикріпити поперечні штахети до кожного стовпа. Виноградну лозу поміщають між дротами. Така конструкція полегшить підв’язування винограду, але ускладнить підготовку до зимівлі.
Двоплоскісна опора здатна легко витримати дорослі великі рослини. Існує декілька видів таких опор, розглянемо кожну з них. V - подібні з’єднані при основі, але розходяться догори. Y - подібні основний стовбур виступає над рівнем землі, на якому закріпляються металеві труби під кутом 45-60°.
Розглянемо і спробуємо самі зробити V – побідну шпалеру. Установка такої конструкції відрізняється від інших, бо площини розташовуються під нахилом. На них рослина буде мати більше простору для розвитку лози. Перед створенням опори накресліть на землі прямокутник, де плануєте поставити шпалери, відстань між опорами 80 см, і вбийте кілки по кутах. Обов’язково переконайтесь, що все зробили симетрично та викопайте ями для кожної опори розміром 50*30 см. Використовуйте металеві труби висотою 2,5 м. дотримуйтесь відстані між трубами 1,2 м зверху, відповідно відстань внизу буде 40 см. Добре зафіксуйте труби за допомогою щебню і цементу, після застигання цементу натягніть дріт. Нижній ряд розташовується на 50-60 см вище рівня землі, інші – 40-50 см.

Корисні поради
Якщо ви використовуєте для конструкцій дерев’яні стовпи, тоді щоб зменшити ризик гниття дерева рекомендуємо спочатку на 10 днів помістити їх у мідний купорос. В жодному разі не використовуйте звичайні просочення для дерева, адже при потраплянні в ґрунт цих речовин, можна зашкодити корінню рослини. Можете ще просмолити опори та обмотати рубероїдом.
Використовуючи металеві труби не забудьте обробити наземну частину будівельним бітумом, щоб захистити від корозії.
Не висаджуйте поруч з опорами дерева, які можуть дати таку небажану для виноградів тінь. Спробуйте власноруч створити власну опору для свого винограду.