Секрети вирощування калини

rectangle

Калина — найпоширеніший ягідний чагарник на території України. Важко уявити український сад без цієї прекрасної культури. Калина не лише дає корисні ягоди, а ще й має декоративні властивості. Рід Калина налічує близько 170 видів, поширених в помірних широтах. Вважають, що слово “калина” пішло з праслов'янської мови. Про калину складено безліч легенд і переказів. За однією з легенд, калина - це дівчина, що любила свою Батьківщину, і яку вбив її наречений, що перейшов на бік ворога. Білі квіти калини - невинність, червоні ягоди - кров (гіркі, як її доля, але дають силу і здоров'я всім, хто любить рідну землю). І справді, практично всі частини калини цілющі: і кора, і ягоди, і кісточки, і квіти, і гілки. 

Лікувальні властивості калини

Всім відомо про корисні властивості калини, але не всі знають про великий список її можливостей. Препарати з калини володіють відмінними тонізуючими якостями. За допомогою ягід калини знижують кров'яний тиск і зміцнюють імунітет. Відвар з додаванням меду використовують при захворюваннях дихальних шляхів. Сік калини знімає біль при проблемах серця і печінки. Настої листя і квіток — дуже ефективний антисептичний засіб. Відвар кори застосовується при судомах, неврозах і безсонні і особливо корисний при застуді.

Калина — не вибаглива рослина, однак для її культивації потрібно знати декілька хитрощів. Наприклад, якщо в природі калина найчастіше росте в місцях вологих, то в культурі віддає перевагу більш сухим ґрунтам, з низьким рівнем грунтових вод. Висаджувати калину можна як восени, так і навесні, краще в освітлених місцях з нейтральною або слабокислою реакцією грунту, від родючості залежить пишність цвітіння і плодоношення. За місяць до посадки грунт удобрюють фосфорно-калійними добривами і торфом. Кілька кущів висаджують на відстані 3 м один від одного.

З настанням літа калина радуватиме вас сніжно-білими або ніжно-рожевими суцвіттями. А восени її ажурне листя забарвлюється в розкішні відтінки жовтого, рожевого і оранжевого кольорів. 

У посушливий період калина потребує рясного поливу. Молоді саджанці поливають ввечері, після заходу сонця, просочуючи грунт водою на глибину 40 см. Поливу дорослих кущів приділяють особливу увагу під час цвітіння і дозрівання ягід. Перед розпуском листя калину удобрюють сечовиною. Перед цвітінням - сірчистим калієм або деревною золою. В середині літа вносять комплексні добрива, кожні 2 роки при перекопуванні грунту навколо куща вносяться фосфорно-калійні добрива і перепрілий гній. Проводити обрізку рекомендують навесні, омолоджуючу - через 6 років після висадки, залишаючи до 15 основних гілок. У разі слабкого або майже не квітучого куща рятує обрізка на висоту приблизно 20 см від землі. Для пишного, красивого цвітіння пагони довше 40 см прищипують руками. За рік пагони калини можуть вирости до 40 см. Крону формувати потрібно обов'язково, видаляючи непотрібні і хворі гілки. 

Калину цілком справедливо відносять до універсальних рослин: вона ідеально підходить для будь-яких типів посадок, як групових, в поєднанні з деревами, іншими чагарниками і багаторічниками, так і в одиночних. Традиційно калину в сільських дворах висаджували по периметру ділянки, створюючи, таким чином, щільний живопліт, який не дозволяв гуляти вітру по двору і ховав будинок від сторонніх поглядів. Тоді, в епоху простих садових інструментів, крону калини не формували, і рослина мала природний вигляд. Зараз за допомогою секатора можна сформувати живопліт будь-якої висоти і форми. Буде цікаво виглядати двох'ярусний живопліт з калини в поєднанні, наприклад, з барбарисом. Калину можна висаджувати біля фундаменту будівель: через акуратну кореневу систему небезпеки руйнування фундаменту не буде, а прикрасити фасад калина однозначно зможе. Якщо говорити про сусідство калини з деревами, підійдуть клен, сосна, ялина, береза, деякі сорти вільхи і горобина.