Секрети створення прекрасного вересового саду

rectangle

Кожен, хто хоча б раз бував у вересовому саду восени, неодмінно захоче створити таку красу у себе. Цей низькорослий, компактний чагарник відноситься до вічнозелених кущів. Яскраві барви листя і квітів особливо зачаровують своєю красою восени. Кущі вересу щільно вкривають землю, немовби килимом, витканим з різнобарвних рослин. Красива композиція з біло-рожевими чи лимонно-жовтими квітами не лише прикрасить балкон чи терасу, але і буде прекрасним подарунком.

Кущі вересу дуже поширені у європейських садах, де їх широко використовують у ландшафтному дизайні, українські ж садівники тільки починають вирощувати цю непримхливу рослину у своїх садах. Верес належить до родини Вересові, і до речі, є єдиним представником цієї групи. Також рослина вирізняється своєю посухо- та морозостійкістю. Великої популярності верес набув через надзвичайно довгі терміни цвітіння. Вересовий сад – це неповторної краси видовище, яке можна створити власноруч. А як? Про це ми розповімо далі.

Верес – невисокі, висотою 20-50 см, вічнозелені кущики з дрібненькими листочками та квітками, схожими на дзвіночки. На сьогодні в світі відомо більш як 500 видів цих рослин, які відрізняються формою куща і квіток.

Верес по праву можна назвати «королем» серед усіх декоративних чагарників. Недарма ж перший місяць осені – «вересень».

Посадка та догляд

Посадку кущів вересу у відкритий ґрунт рекомендуємо проводити весною, приблизно у квітні-травні, коли земля уже достатньо прогріється або восени, у вересні-жовтні, за кілька місяців до початку нічних заморозків. У природі верес можна зустріти у хвойних лісах на торфяних, болотистих ґрунтах.

Для посадки вересу підійдуть лише кислі ґрунти. Хороший ріст кущів полягає у тому, що поживні речовини рослини беруть з мікроскопічних грибів, які утворюються коренях. А гриби не витримують лужного середовища. Перед посадкою ґрунт варто перекопати та внести добрива. Верхній шар ґрунту можна присипати хвоєю чи корою, таким чином ви зможете захистити рослину від проростання бур’янів та волога буде довше затримуватись у ґрунті. Посадкову яму готують завчасно, розміром 40*50 см. на дно ями поміщають дренажний шар піску чи керамзиту.

Висаджують паростки вересу на відстані 30-40 см один від одного. Також зауважте, що верес не переносить пересадок, тому одразу потрібно вибирати для посадки постійне місце. На одному місці верес може рости до 40 років, при цьому дуже повільно розростаючись. Ідеально підійде місце з легкою напівтінню або у затінку хвойних дерев.

В період активного цвітіння рослина потребує інтенсивної підгодівлі і рясного поливу. Взимку кущі обов’язково потрібно вкривати сухим листям чи тирсою. Кущі вересу можна чудово поєднати з низькорослими рослинами у саду.

Особливу увагу при вирощуванні вересу потрібно приділяти поливу. В посушливі дні кущі потрібно поливати щовечора, бажано використовувати дощову воду або воду з криниці, і обов’язково відстоювати її кілька годин.

Перед посадкою можна додатково підкислити ґрунт, поливши його кислою водою. Для цього використовують лимонну кислоту (1 чайна ложка на 3 л води) або оцет (100 мл на 10 л води).

Кущі вересу потребують регулярної щорічної обрізки, двічі на рік (восени та навесні). Обрізка сухих пагонів дозволить продовжити життя рослини. Важливо запам’ятати, що осінню обрізку проводять лише після цвітіння рослини, а весняну – ранньою весною.

Розмножувати верес можна відводками: потрібно лише надрізати великий пагін, замазати зріз садовим варом чи Корневином і присипати торфом. За кілька місяців молоду рослину можна відділяти від основного куща і пересаджувати.

Верес – яскравий представник рослин, з яких можна створити монокультурні композиції. Для цього лише потрібно підібрати рослини з різним забарвленням листя і формою квітів, та висадити їх групами на клумбі. Кількість рослин одного сорту залежить від площі ділянки.

Сучасний вересовий сад – це композиція з багатьох різних видів вересу, хвойних (особливо низькорослих туй та ялівців), а також інших рослин зі схожими умовами вирощування: шавлією та чебрецю. Поєднання в саду вересу і хвойних – це не тільки красиво, а й корисно. Адже, хвоя, що опадає додатково підкислює ґрунт і також служить як природня мульча, що захищає рослину взимку від промерзання.