Правильна посадка – запорука щедрого урожаю!

rectangle

Мабуть, кожен досвідчений садівник брався за вирощування винограду у своєму саду, але через часті невдачі більшість відмовились від цієї ідеї. Запам’ятайте! Не варто опускати руки після однієї чи двох невдалих спроб. Потрібно розібратись у чому причина, чому саме не приживаються на вашій ділянці молоді саджанці виноградної лози і вирішити цю проблему. Для того щоб успішно посадити і вирощувати виноградну лозу потрібно чітко дотримуватись нескладних правил посадки, про які ми поговоримо далі у цій статті.

Секрет великих урожаїв винограду дуже простий, все залежить в першу чергу від правильної посадки саджанців. І так, перед посадкою потрібно визначитись з типом саджанця. Існують два види саджанців винограду – здерев’янілі та вегетативні. Яка ж між ними різниця?

Здерев’янілі саджанці – це саджанці винограду, які вже рік ростуть у ґрунті, але восени їх викопали і зберігали до весни у контейнерах з вологим піском у темному прохолодному приміщенні. Важливо щоб температура в такому приміщенні не опускалась нижче 0 °С інакше молоді саджанці можуть змерзнути. Такі саджанці мають уже сильний корінь та пагін з бруньками. Безпосередньо перед посадкою таких саджанців їх поміщають у відро з водою на кілька днів. У воду можна додати мед або Корневин. Корінці саджанця підрізають не більше ніж на 1 см. По таких зрізах і визначають якість посадкового матеріалу. При належному зберіганні вони будуть зеленого кольору, а зріз кореня – білий. Перед вегетаційним періодом потрібно вкоротити саджанець, залишивши лише 2-3 нирки, які будуть знаходитись ближче до землі. Якщо залишити на саджанці всі нирки, тоді розвиватись швидше будуть верхні, таким чином пагін буде набагато вище рівня землі і у вас будуть труднощі з укриттям винограду на зиму.

Вегетативні саджанці – виноградні саджанці, які починають вирощувати весною, і їм немає ще й року. Такі саджанці вирощують у контейнерах, вони мають зелені пагони, які виглядають як листя. Основна відмінність між вегетативними і здерев’янілими саджанцями полягає у відмінності посадки саджанців.

Визначившись з саджанцями можна приступати до підготовки ділянки. Посадкова яма для саджанців винограду повинна бути великою, розміром 80*80*80 см. Так, на підготовку ями таких розмірів потрібно витратити багато часу, але виноградна лоза тішитиме вас протягом наступних 30-ти років смачними ягодами. Як викопаєте яму, додайте шар, товщиною в 10 см родючого ґрунту, кілька відер перегною або компосту, азотні і калійні добрива, що є основними добривами для винограду. Не забудьте додати попіл і ще один шар родючого ґрунту. За допомогою лопати всі шари перемішуємо в ямі і отримуємо суміш удобреного ґрунту. Далі поміщаємо саджанець у яму, присипаємо землею і поливаємо 3-4 відрами води. Після посадки ґрунт навколо саджанця рекомендується замульчувати, шар мульчі допоможе зберегти таку потрібну молодій рослині вологу у ґрунті.

Давайте ж зрозуміємо як відрізняється посадка здерев’янілих і вегетативних саджанців. Основною ознакою буде час посадки саджанців винограду. Здерев’янілі, тобто старші саджанці винограду висаджують на місяць швидше в середині квітня, а вегетативні – в середині травня. Метод посадки залишається таким же. Акуратно потрібно розрізати контейнер, в якому ріс молодий пагін, і помістити у яму саджанець з усією землею. Щоб захистити росток від сонця в перші дні після посадки можна зробити картонне укриття. Таке укриття знімають через кілька тижнів.

Посадку винограду восени проводять з початку жовтня і аж до перших заморозків. Як і при весняній посадці корені підрізають на 1-2 см, а на гілочках залишають не більше 4 бруньок і ставлять у відро з водою, залишивши виноград у воді приступають до підготовки посадкової ями. Весняна і осіння посадки нічим не відрізняються. Єдиною відмінністю є необхідність вкривати виноград на зиму. Перед укриттям лозу рясно поливають. Оскільки саджанець, посаджений восени не буде рости аж до весни, а лише зберігатиметься у землі, тому укриття роблять таким чином щоб виноград не промерз взимку.

В чому ж перевага осінньої посадки? Весною, посаджений ще з осені, саджанець  почне розпускатись як тільки розтануть сніги і до осені уже буде міцним розлогим кущем. Але є все-таки є ризик повторних заморозків, щоб рослина не змерзла, можна зверху прикрити сухим гіллям, сіном чи мішковиною.

Декілька порад щодо вирощування винограду:

  • Висаджуючи кілька сортів одночасно, дотримуйтесь відстані між рослинами не менше ніж 2,5 м;
  • Шпалери для лози краще розміщувати з південної сторони, так виноград отримуватиме потрібну кількість світла протягом усього дня;
  • Молоді насадження потрібно поливати не менше як 2 відрами води;
  • Шпалеру роблять висотою не вище 3 м, найнижча частина шпалери розташовується на висоті 50 см від рівня землі, а кожен наступний рівень на 30-40 см вище попереднього.

Приклавши незначних зусиль при посадці саджанців винограду уже через рік ви отримаєте міцний та здоровий кущ виноградної лози, який буде радувати вас та вашу сім’ю щедрими урожаями!