Плодові дерева. Посадка весною чи восени?

rectangle

Створити прекрасний та здоровий плодовий сад, який радуватиме щорічними рясними та смачними врожаями без зайвих клопотів – це мрія багатьох садівників. Важливо спершу обрати сорти дерев, що призначені для вирощування у вашому регіоні, дізнатись коли краще висаджувати у відкритий ґрунт та як правильно доглядати.
Посадка
Для початку необхідно обрати якісний, здоровий посадковий матеріал. Наш інтернет-магазин пропонує саджанці плодово-ягідних культур дворічного віку, районованих до кліматичних умов нашої країни. Яблуні, вишні, груші та сливи рекомендують всаджувати навесні та восени. А теплолюбиві: абрикос, горіх, аличу - лише восени. Персики, черешні та нектарини, особливо в північних регіонах садять навесні, на зиму вкривають агроволокном та мульчують. Практично для усіх плодових культур, ями під посадку готують за декілька тижнів, розміром 80*80 см. В ями вносять перегній, компост та деревний попіл. Перед посадкою саджанець поміщають у відро з водою на ніч. Можна додати до води стимулятор росту або трохи добрив.
Слідкуйте, щоб місце щеплення залишалось над рівнем землі на 2-3 см вище.
Обрізка перед посадкою
Чимало запитань у садівників при посадці викликає саме обрізка рослин. Отже, варто разом розібратися, як правильно проводити обрізку під час посадки, чому так важливо провести її та як такий процес буде впливати на подальше формування крони й коріння рослини.
Коли обрізку в перші сезони після посадки зробити правильно, то дерево в наступні роки буде успішно формувати стовбура, а якщо ні – то вам прийдеться обрізати досить великі пагони. В такому випадку місця зрізів довго затягуються, дерево починає слабнути, що серйозно вплине на врожайність.
Тому обрізку перед посадкою слід зробити вірно. Саджанці, що досягли 2-річного віку в середньому досягають висоти 130-180 см та мають кілька бічних гілок. Більшість садівників-початківців допускають досить велику помилку залишаючи їх. Важливо! Ваше деревце, після цієї процедури мусить стати набагато меншого розміру у висоті й ширині. Це гарантією чудового укорінення та рясного плодоношення. Тому мета такої обрізки полягає у збалансуванні кореневої системи та крони. Адже під час викопування коренева система рослин дещо пошкоджується, а от крона залишається такою ж.
Якщо посадити рослини плануєте навесні, тоді знайте, що розпускання листя та вкорінення проходить одночасно. В цей час, крону обрізати слід досить сильно. Гілочки вкорочують на половину їхньої довжини. Вкорочують гілочки, які ростуть в середину крони, а також ті, які знаходяться під гострим кутом до неї.
Тепер слід розібратися, чому потрібно обрізати коріння саджанцям? Тому що дуже важливо обрізати пошкоджені при викопуванні самі кінчики коріння, оскільки через ці рани може проникнути інфекція. А головне, що через таке оновлення кореневої системи гострим секатором – стимулює ріст коріння, їх хороше розгалуження та розвиток. Такі зрізи правильно робити перпендикулярно корінню, але не під кутом.
Сумісність плодових
Останні декілька років ми все частіше чуємо багато розмов про нереальну несумісність дерев та чагарників. Ці розмови зазвичай не мають під собою ніяких наукових доказів. Насамперед отримують чомусь горіхи, ніби під ним нічого не ростиме, оскільки це досить високі та розлогі дерева, що дають багато затінку. Але є багато рослин, які полюбляють тінь і якщо ви посадити таке дерево чи чагарник біля горіха, то сумісність буде прекрасною.
Горіхи розпускаються пізніше решти дерев, тому під ним чудово можуть рости різноманітні кущики, які навесні рано прокидаються і їх ріст починається ще до розпускання горіхового листя. Для прикладу: кизил, форзицію, весняні цибулини, сміло можете висадити під такими деревами як горіх. Тому було б вірно поговорити про ті дерева, що люблять тепло. Їх найкраще садити групами, для того щоб вони могли отримувати найбільше південного та західного сонечка, бо воно набагато тепліше, ніж ранкове східне.
Рекомендуємо висадити окремо зерняткові (яблуня, груша та ін.) й кісточкові рослини, тому що більшість сортових вишень, слив та абрикосів – потребує додаткових запилювачів. Через те найефективніше висаджувати поблизу декілька різних сортів, тобто потрібно посадити поруч саджанці іншого сорту, але з однаковим періодом цвітіння. І не забудьте, є й самоплідні сорти, що запилюють себе самі й тому врожайність таких плодових не залежить від додаткового запилювача.
Готуємо сад до зими
Будь які дерева в зимовий період потребують деякого захисту, адже існує багато чинників, що можуть знищити сад в сильні морози. Після збору врожаю, вам слід провести певні підготовчі роботи до приходу зими:
• обрізка старих, пошкоджених пагонів;
• слід почистити та побілити стовбури;
• ґрунт навколо деревця мульчуємо;
• проводимо осінній полив та підживлення;
• захист від гризунів;
• молоді саджанці необхідно обов'язково вкривати.