Особливості аґрусу: як вибрати і посадити

rectangle

Аґрус — дуже відомий і всіма впізнаваний чагарник, який прославився відмінними смаковими якостями ягід і невибагливістю у вирощуванні. Саме тому його ще називають “північним виноградом”. Все частіше цю прекрасну рослину можна зустріти не тільки в приватних садах, а і на сучасних дачних ділянках. Якщо у Вашому саду ще немає аґрусу і Ви хочете прикрасити свою присадибну ділянку, тоді ця стаття саме для Вас.

Аґрус — розлогий ягідний чагарник. Цей чагарник завжди славився високою урожайністю через двостатеві квітки і самозапильність, навіть при відсутності комах. Кущі аґрусу плодоносять протягом 7-12 років, а ягоди, залежно від сорту, можуть мати легке опушення або зовсім гладку поверхню з восковим нальотом.

Ягоди аґрусу — дуже цінне джерело корисних речовин, ягоди містять приблизно 14 % цукру, органічні кислоти та багато інших вітамінів і мінералів, потрібних людині. За вмістом вітаміну С аґрус перевищує навіть лимон. Ягоди вживають у свіжому вигляді, варять компоти, варення, джеми та готують інші смачні страви.

Особливістю кущів аґрусу є ранній початок вегетації та швидкоплідністю. До переваг аґрусу також відносять високу урожайність і морозостійкість. Сучасні сорти аґрусу можна поділити за їх походженням на: європейські, гібридні та американські.

Європейські сорти походять від дикого аґрусу. Характеризуються великими, опушеними та смачними ягодами.

Американські сорти були привезені з Англії. Великої популярності набули саме ці сорти через високу стійкість до хвороб і морозостійкість.

Гібридні сорти виникли в результаті селекції європейських і американських сортів. Ці, нові, гібридні сорти поєднують у собі найкращі властивості обох видів.

Розрізняють сорти аґрусу за такими ознаками: кольором ягід, часом дозрівання, відсутністю чи наявністю шипів, формою куща, морозостійкістю, стійкістю до хвороб та ін. Отож, знаючи характеристики сортів, можна підібрати для своєї присадибної ділянки сорт аґрусу, який Вам до вподоби. 

Кущі аґрусу ще поділяють на: сильнорослі, середньорослі та слаборослі. За формою крони бувають розлогими або прямостоячими і компактними.

Пагони у кожного сорту аґрусу відрізняються. Відмінностей між ними безліч, але, мабуть, головною буде — ступінь розвиненості шипів. Зазвичай при повній характеристиці сорту пагони поділяють на сильношиповані, легкошиповані і безколючкові.

Сильношиповані сорти: Малахіт, Донецький великоплідний.

Легкошиповані, тобто верхня частина пагонів не має колючок: Медовий, Фінік.

Безколючкові сорти: Консул, Ніжний.

Важливе значення мають і сортові ознаки ягід: їх розміри, забарвлення, форма і найголовніше смак. Обираючи сорт аґрусу обов'язково звертайте увагу на смакові якості ягід. Комусь подобаються більш кислий смак, а хтось полюбляє солодший.

Ягоди ранніх сортів аґрусу достигають в середині червня, а пізніх — в середині серпня. Найкраще висаджувати на одній ділянці кілька сортів з різними термінами достигання, таким чином Ви зможете ласувати смачними і корисними ягодами протягом усього літа.

Як бачите асортимент аґрусу може задовольнити бажання навіть найвибагливішого садівника. Але врожай залежить не лише від вибору сорту, але і від правильної посадки і догляду за ним.

Етапи посадки аґрусу

Висаджувати аґрус починають на рівних, добре освітлених ділянках, захищених від наскрізних вітрів. До типу грунту культура невимоглива, добре почувається практично на будь-яких грунтах. Винятком лише буде заболочений грунт з високим рівнем грунтових вод. Оптимальним для аґрусу буде пухкий, родючий або слабокислий грунт. Грутнтові води повинні залягати не вище 1 м. Якщо на обраній ділянці грунт піщаний, то потрібно буде вносити органічні добрива щороку.

Перед посадкою рослин потрібно обрати і підготувати ділянку. Місце посадки перекопують і видаляють усі бур'яни. Також не забувайте вносити органічні добрива. Чим бідніший грунт, тим більше потрібно органіки. 

Посадку проводять восени або ранньою весною, до початку розпуску бруньок. Осінню посадку краще проводити з кінця вересня і до жовтня, за кілька тижнів до початку морозів, щоб молоді насадження могли вкорінитись. Весняну посадку проводять одразу ж після того, як мине загроза повторних заморозків і земля уже достатньо прогріється.

При посадці потрібно викопати посадкові ямки розміром 30*40*40 см, якщо Ви вирішили висадити кілька саджанців одразу, то дотримуйтесь відстані між ними 1-1,5 м, оскільки крона аґруса доволі широка. Коріння в ямі потрібно розпрямити, щоб ніде не було згинів, добре присипати землею, рясно полити і замульчувати перегноєм або іншим матеріалом.

Аґрус — культура відносно невибаглива, великих зусиль у догляді за ним не потрібно. Доволі нескладний додгляд забезпечить збільшення урожайності, підвищення стійкості до хвороб і продовжить життя рослині. Догляд за аґрусом включає періодичне прополювання, розпушування грунту, регулярний полив, мульчування, обрізку крони та боротьбу зі шкідниками. Грунт під кущем потріно завжди тримати в чистоті, тобто видаляти усі бур'яни, адже вони будуть вповільнювати ріст рослини.

Аґрус — посухостійка рослина, тому полив не потрібно проводити дуже часто. В умовах спекотного літа полив проводять частіше, слідкуйте, щоб грунт завжди був вологим. Особливо поливу потребують молоді насадження і дорослі культури в період плодоношення.