Основні правила посадки гортензій

rectangle

Гортензію дуже часто називають королевою саду, як і троянди. Кущ довго цвіте і має темно-зелене, велике листя. За невибагливість у вирощуванні їх полюбляє багато садівників. З різноманітних кущів гортензії виходять неперевершені квіткові композиції на клумбах. У ландшафтному дизайні також не обійтись без великих чи малих кущів з великими різнокольоровими суцвіттями. Висаджувати їх можна як на прямому сонці так і в легкій напівтіні. На сьогодні відомо безліч сортів цих прекрасних кущів. Висота куща гортензії може сягати від 30 до 1,5-2 м.

Низькорослі сорти гортензій вирощувати можна не лише на клумбах, а й в горщиках, які прикрасять веранду, балкон, під’їзні алеї чи навіть підвіконня в кімнатах. Цвітіння триває протягом кількох тижнів. Великі за розміром суцвіття, 25-30 см в діаметрі, мають різноманітне забарвлення – від білого, рожевого до насичено-блакитного кольорів. Загалом забарвлення суцвіть можна змінювати самостійно, якщо у вас ростуть гортензії зі світлими квітами. Також насиченість суцвіть сильно залежить від кислотності ґрунту на ділянці, особливо це стосується гортензії великолистої. Багатьох наших клієнтів цікавить на яких ґрунтах добре росте і через скільки часу після посадки буде цвісти гортензія? Відповідь дуже проста – молоді саджанці гортензій приживаються на будь-яких ґрунтах, а цвітуть через 2 роки. 

Поговорімо як же ж правильно висаджувати кущі гортензій та як за ними доглядати. Досвідчені садівники все це знають, але освіжити інформацію в пам’яті не завадить нікому. Суцвіття гортензії великолистої у ґрунтах з різною кислотністю може мати різне забарвлення: у нейтральному ґрунті колір суцвіть буде кремово-білим, а у кислих – голубим, а відтак чим кисліший ґрунт тим насиченішим буде колір. Гортензія дуже полюбляє вологу, тому після посадки варто добре полити саджанець. І протягом року рясно і регулярно поливати, приблизно 2-3 відра води під кожен кущ з періодичністю у 2 тижні, це за умови якщо не буде дощів, тоді поливайте раз у 3 тижні. Найкраще місце для хорошого росту і пишного цвітіння гортензій є сонячні і теплі ділянки саду. Але зверніть увагу, що під прямим полудневим сонцем квіти вигорають і блякнуть, тому бажано їх затіняти. Вносити добрива потрібно регулярно, адже рослини добре відгукуються на таку процедуру. Важливо не переборщити з органічними добривами, бо тоді кущ буде сильно рости і буяти, а цвіту не буде. Для рясного цвітіння не забудьте проводити регулярну обрізку. Адже це запорука хорошого цвітіння. Перед покупкою саджанців уточніть у продавця що саме за сорт ви хочете купити і ознайомтесь з правилами обрізки даного сорту. Кожен вид гортензій можна обрізати по-різному. Наприклад, обрізка деревовидних гортензій відрізняється від обрізки низькорослих кущів. Одним сортам проводять обрізку щорічно, а іншим – раз у 1-2 роки.

Якщо ж ви садівник-початківець, тоді поговоримо детальніше про особливості агротехніки. Для вирощування кущів гортензій краще обирати легкі, суґлинисті ґрунти, нейтральні або кислі. Молодим насадженням потрібно багато світла, тому обирайте освітлені місця в саду. Висаджувати рослини можна як весною так і восени, однаково добре приживаються. Переважно саджанці продаються у невеликих контейнерах або просто з закритою кореневою системою. Запам’ятайте! Купуйте саджанці лише з закритим коренем, так рослина не травмується при транспортуванні і краще адаптується на новому місці росту. Перед посадкою простимулюйте корені додатково, для цього помістіть саджанець у спеціальний розчин, це може бути Корневін або Епін. Посадкові ями готуйте завчасно, розмір її повинен бути у 1,5-2 рази більша за кореневу систему саджанця. Кореневу шийку культури заглиблюйте не сильно, десь на 3-5 см. Після посадки обов’язково замульчуйте землю навколо.

Основні правила по догляду

Догляд за кущами гортензій дуже простий. З простими завданнями по догляду можуть справитись усі, навіть недосвідчені садівники. Як уже згадувалось вище, кожен сорт гортензій має свої особливості обрізки. Тому перед посадкою обов’язково прочитайте про сорт, який ви придбали. Але сама процедура обрізки не потребує багато зусиль. Пагони деревовидної гортензії обрізають ранньої весни, одразу після танення снігів. Цей вид культур «просинається» найшвидше. На кожному пагоні залишайте по 3-5 бруньок. Цвітіння відбувається на минулорічних пагонах. Кущі великолистої гортензії лише злегка проріджують, видаляючи пагони, що ростуть в середині куща. Першу обрізку проводять через 3-4 роки після посадки, коли рослина уже починає розростатись. Не забувайте під час активного цвітіння час від часу видаляти відцвілі суцвіття.

Весною кожна культура потребує підживлення різноманітними добривами. Гортензії підживлюють добривами з підвищеним вмістом азоту. Органічні добрива вносять у вигляді компосту, торфу чи перегною у шар мульчі.

Важливим етапом у догляді є етап підготовки до зимівлі, якщо рослина взимку змерзне, тоді всі ваші старання були намарно. Ближче до зниження температур під кожен кущ вносять добрива з калієм та фосфором. Це допоможе підготувати корені до значного зниження температур. Також потрібно вкривати культури, щоб захистити пагони від обмерзання. Якщо гілля все ж обмерзло, не спішіть викидати рослину, пагони обріжте на їх місці виростуть нові.

Дотримуйтесь таких нескладних правил і зможете споглядати неперевершену красу гортензій у своїх садах і на клумбах.