Осіння обрізка смородини

rectangle

Найвідомішим чагарником в наших садах вважається смородина: червона, чорна, біла, рожева. Важко знайти сад, де б не росла смородина, і це не дивно, адже ягоди смородини багаті великою кількістю вітамінів і мінералів. Смородина невибаглива у вирощуванні, особливої уваги потрібно приділяти обрізці крони. Адже правильна обрізка забезпечить в майбутньому великі урожаї. 

Серед великого розмаїття гілок іноді можна загубитись, яке гілля видаляти, а яке залишати. Є одне загальне правило при обрізці усіх чагарників: гілки старші 5-ти років потрібно видаляти. Тому що до 4-ох років на гіллі зароджується урожай, а після п'яти урожай зменшується. 

Якщо ви уважний садівник, то і без усіх підрахунків можете помітити неакуратність куща. Гілки будуть стирчати в різні боки, мати різний вік і розташування. Молоді прирости будуть тіснитися з торішніми і засохлими гілками, що тягне за собою загущення, в якому із задоволенням оселяться шкідники. Найкращим часом для обрізки смородини вважається пізня осінь, коли урожай уже зібрано, а листя опало і кущ знаходиться в стані спокою. Деякі садівники вважають весну кращим періодом для обрізки, але навесні завжди є ризик не встигнути до початку сокоруху. Кущі смородини прокидаються дуже рано, як тільки зійде сніг і пригріє сонечко. Ще одним плюсом осінньої обрізки буде те, що робіт в саду восени набагато менше ніж навесні. 

Правила обрізки чорної смородини:

Кущі чорної смородини потребують регулярного прорідження крони. Одне з основних завдань обрізки смородинових кущів — це підтримка санітарного стану і стимуляція росту нових пагонів. В перші три роки після посадки кущі смородини сильно розростаються. Буває, на кущах смородини зустрічаються пагони, що ростуть вгору. Вони загущають крону куща, але такі гілки також є плодоносними, їх потрібно видаляти оскільки вони плодоносять лише кілька років. 

Починаємо обрізку

  • Обрізку смородини починаємо з очищення землі навколо куща. Тому що в опалому листі часто можуть заводитись шкідники. 
  • Першими видаляємо нижні низько нахилені гілки, що знаходяться паралельно до землі. Також видаляємо всі пошкоджені і сухі гілки. 
  • Видаляємо старе гілля — воно непродуктивне і швидко обмерзає. Вирізняється таке гілля наявністю моху і лишайника. Таке гілля вирізаємо секатором при основі.
  • Видаляючи старе гілля, уважно подивіться чи немає там пагона заміщення. Пагін заміщення — гілка, що з'єднана з основною і має перевагу, яка виражається в більш молодому віці або в кількості плодових китиць. 
  • Верхівки деяких здорових гілок можуть мати сухі кінці, які також потрібно видалити.
  • Якщо пагін дав сильний приріст, потрібно його вкоротити. Кількість і якість урожаю залежить не від кількості гілля, а від кількості китиць, що прокинулись. Для цього потрібно викликати такий процес, обрізавши пагони на третину.

Правила обрізки червоної смородини:

За червоною смородиною доглядати набагато легше, ніж за чорною. Червона смородина менш схильна до хвороб. А ще, вона посухостійка. Червону смородину ще назвиавють порічкою, така назва дуже поширена в західних регіонах. 

Особливості обрізки червоної смородини

  • Відмінність обрізки червоної смородини полягає в тому, що на верхівках пагонів закладаються плодові бруньки, а весь урожай йде на однорічних пагонах. Тому при обрізці в жодному разі не можна вкорочувати однорічні пагони.
  • Омолоджуючу обрізку кущів червоної смородини проводять не раніше ніж через 6-8 років після посадки.
  • Обрізати можна і потрібно пошкоджені пагони. Видаляючи старі пагони, потрібно врахувати, що видаляти більше 5-6 гілок за один раз не рекомендується.

Звичайно, для підвищення урожайності важко обійтись однією санітарною і омолоджуючою обрізками. Є комплекс заходів по догляду за смородиною, починаючи від поливу і закінчуючи профілактичними заходами, що забезпечить комфортні умови зростання і плодоношення. Пам'ятайте, що смородина, не дивлячись на свій статус «місцевого жителя», заслуговує найпильнішої уваги і потребує турботи не менше ніж екзотичні улюбленці у вашому саду.