Осінній догляд за ожиною і малиною

rectangle

В осінньому догляді за будь-якими плодово-ягідними культурами існують певні моменти. У цій статті розкажу вам про особливості осіннього догляду за ягідними кущами, такими як малина та ожина. Загалом, восени потрібно дотримуватись таких трьох моментів: 

  1. правильно підживлювати кущі, мається на увазі вносити органічні та мінеральні добрива у правильних пропорціях, адже така процедура дуже важлива для майбутніх урожаїв;
  2. догляд: час від часу оглядати кущі на предмет пошкоджень чи шкідників, проводити своєчасну обрізку;
  3. підготувати рослини до зимівлі.

Розкажу вам як швидко та вчасно зробити всі процедури по догляду за садом восени. Спеціального догляду потребують саме малинові та ожинові кущі. Не спішіть засмучуватись, що не справитесь осінній догляд не дуже складний, від весняного відрізняється лише декількома відмінностями, але від того не менш важливий. Готуючи рослини до зими між малиною і ожиною є деякі подібності та відмінності. Сучасні селекціонери добре потрудились і вивели безліч сортів ожини, придатних для вирощування на різних територіях. Пагони цих рослин сягають до 3-ох метрів у висоту, іноді і більше. Вони стеляться по землі, тому часто вирощують на шпалерах, з одного великого куща можна зібрати відро смачних ягід. Залежно від сорту плоди відрізняються між собою, можуть бути великими, довжиною до 5 см, або ж навпаки дрібними. Але завжди мають відмінний смак і аромат.

Селекція малини теж не стоїть на місці. Сучасні сорти - з червоними, жовтими і навіть чорними ягодами, також відрізняються розміром і формою плодів, але незмінним залишається неперевершений аромат.

Ви можете придбати якісні саджанці малини та ожини у нашому інтернет-магазині прямо з найкращого розплідника Західної України. З усім наявним асортиментом ознайомтесь у каталозі товарів. 

Посадка молодих культур восени

Осіння посадка відрізняється від весняної. Перевагами буде отримання саджанців ще з листочками, які поступово готуються до зимівлі в своєму природному циклі. Тому вони чудово переносять пересадку і добре вкоріняються. Перед покупкою посадкового матеріалу можете завчасно підготувати для них місце в саду. А висадку провести з середини вересня, в жовтні або і у листопаді, якщо ще не буде дуже холодно. Основне притримуйтесь такого правила: від посадки у ґрунт до сильних морозів має пройти 2-3 тижні, щоб молоді рослини могли добре вкоренитись. Тоді ж починають розсаджувати старі кущі. Ще однією з переваг такої посадки буде можливість не боятись раптових змін весняної погоди. Якщо ожина «прокидається» пізніше, то малина навпаки. Пагони можуть прорости навіть під снігом або при раптовій спеці рослини страждатимуть від браку вологи. Для молодих, щойно висаджених ягідних кущів це небажані умови. Восени таких нюансів просто немає. Тому, все, що вам буде потрібно – це вчасно купити якісний посадковий матеріал і їх висадити на заздалегідь підготовленій ділянці. 

Осінній догляд

Підживлення, полив, обрізка, обробка від шкідників, зміна шару мульчі – це основні роботи у саду перед зимівлею. Почнемо з підживлення. В кожному регіоні нашої країни внесення добрив проводиться у різний час. У серпні-вересні востаннє перед зимівлею вносять мінеральні та азотні добрива під кущі ожини і малини. Органічні добрива краще вносити після перших невеликих заморозків. Це дуже важливо, адже азотні добрива сприяють росту кущів, що негативно вплине на рослину під час морозів. Готуючи рослини до зимівлі краще внесіть калійні добрива.

Оскільки коренева система кущів малини і ожини поверхнева, коріння мають властивість промерзати взимку в сухій землі. Тому дуже важливо, щоб земля перед морозами була злегка вологою. Так і добрива швидше засвояться і корені не підмерзнуть. 

Для профілактики від хвороб і шкідників проводьте обприскування, це також важливий етап у догляді за ягідними насадженнями. Будь-які кузі можуть уражатись шкідниками, щоб їх позбутись вам знадобиться багато фунгіцидів та ваших зусиль. Тому краще проводити профілактику кілька разів у рік. Проведіть таку процедуру поки температура ще не почала опускатись і тримається на одному рівні.

В перший рік після посадки не обрізайте пагони в ожини. Першу обрізку поводять як і в малини, на другий рік. У неремонтантних кущів малини після плодоношення вирізають пагони повністю, до основи, залишаючи 1-2 сильних пагони.

Зимове укриття

Сучасні селекціонери вивели нові сорти ожини доволі стійкі до морозів, але все залежить від місця вирощування. У будь-якому випадку не забувайте підгортати гілля і корені товстим шаром землі. Якщо зима видається сніжною, можна зробити додаткове укриття зі снігу.