Обрізка ягідних кущів

rectangle

Ягідні кущі складають основну частину наших садів та є джерелом вітамінів та інших корисних речовин для нашого організму. Виростити ці кущі у себе на ділянці нескладно, але для цього потрібно приділити трішки зусиль й часу. Одним із головних правил по догляді за ягідними кущами є обрізка. Своєчасна обрізка сприяє хорошому росту і врожайності рослин, у той час як невчасна або неправильна обрізка може їм зашкодити. Якщо ви хочете щорічно отримувати рясні урожаї зі своїх ягідних кущів, то обов'язково потрібно обрізати ці культури. Розрізняють формуючу та санітарну обрізки. Обрізку ягідних кущів проводять як весною (кінець лютого – початок березня), так і восени, коли опадають всі листочки з кущів. Восени обрізку кущів проводять майже кожного року. В кожного сорту ягідного куща свої терміни обрізки. Одні потрібно обрізати у вересні, інші – тільки у жовтні або листопаді. Способи та терміни обрізки ягідних культур однакові не для усіх, але є сталі правила обрізки для усіх ягідних кущів:

  • осінню обрізку проводять у тих районах, де не немає сильних морозів;
  • не обрізайте кущі при температурі нижче 0, тому що при мінусовій температурі деревина стає крихкою й секатор сильно травмує гілочки;
  • не обрізайте саджанці в перший рік після посадки;
  • осінню обрізку проводять щороку для дорослих кущів та обов'язково місце зрізу обробляють садовим варом;
  • і ще одне, садові інструменти мають бути дуже гострі, щоб зрізи були ідеальні.

Коли обрізати смородину?

Обрізку ягідних кущів проводять по-різному, наприклад смородина дає врожай на одних і тих самих пагонах протягом п'яти років, тому старші гілки обрізають. Обрізку кущів чорної смородини можливо робити прямо під час збору урожаю, проте найкраще проводити її після того, як обсиплеться все листя. Червону та білу смородину обрізають тоді, коли на кущах вже немає листя.

Коли обрізати малину?

Не ремонтантним сортам малини найкраще проводити обрізку відразу ж після плодоношення. Сорти малини, котрі мають ранні терміни дозрівання, можете сміло обрізати літом, після збору урожаю. А ремонтантні або пізні види обрізають лише восени.

Коли обрізати аґрус?

Обрізку аґрусу проводять також восени, коли обсиплеться з кущів все листя. Насамперед видаляють під корінь всі криві, сухі та старі пагони. Оскільки саджанці аґрусу мають здатність дуже стрімко розгалужуватися як в ширину, так й у висоту, то ці кущі рекомендуємо обрізати кожного року.

Коли обрізати ожину?

Якщо ви зібрали урожай ягід ожини, то сміло можете обрізати ці кущі. Ранньостиглі сорти ожини можете також обрізати літом, після того, як зібрали ягоди, а пізньостиглі сорти обрізають восени. Як вам уже відомо, ожина є недалекою родичкою малини й дає плоди на торішніх гілках, тому пагони ожини, які дали врожай в цьому році можна сміло обрізати під корінь.