Як обрати рослини для живої загорожі?

rectangle

Щоб приховати свій сад від цікавих поглядів сусідів, абсолютно не обов’язково обгороджувати його високими парканами, чітко визначаючи межі своєї ділянки. Іноді достатньо висадити високі кущі, таким чином створивши щільний живопліт. Так ви збережете природну красу та захистите свій сад від холодних вітрів. Підбираючи кущі для живоплоту, обов‘язково зверніть увагу на особливості зростання тієї чи іншої рослини, щоб живопліт був функціональним і красивим. Живопліт — доволі ефектний елемент озеленення та дизайну присадибних ділянок.

Живопліт створюють для різноманітних цілей: розділити сад на зони, закрити господарські споруди, використовують як ширму, для огородження деяких ділянок, а також для обрамлення бордюрів чи садових доріжок.

Різновиди живоплотів

Низькі або бордюрні живоплоти — висотою 50-100 см. Висаджують їх вздовж доріжок та газонів. Для таких загорож підходять низькорослі, сильногіллясті кущі з дрібним листям: самшит, жимолость, айва японська та ін.

Середні живоплоти — у висоту сягають від 1 до 2,5 м. Підійдуть в якості паркану, щоб розділити сад на зони. Часто для таких посадок використовують: туї, барбариси, смородину.

Високі живоплоти або живі стіни — висотою від 3-ох м і вище. Служать як укриття саду від сторонніх цікавих очей. Для таких посадок підійдуть: ліщина, ялина звичайна, дерен та ін.

Живопліт може складатись з вічнозелених, хвойних, декоративно-листяних або колючих рослин. Їх можна підстригати вільно, надаючи кущам бажаної форми. Давайте розглянемо найпоширеніші рослини, що застосовують для формування живоплотів.

Бузок. Витривалий і невибагливий чагарник висотою до 3-ох метрів, легко переносить стрижку. Навесні рясно зацвітає суцвіттями різноманітних відтінків і кольорів, від білого до насичено-бузкового відтінку. Квіткам притаманний приємний аромат. Висаджують на сонячних ділянках з суглиннистим ґрунтом. Бузок потребує регулярної обрізки, особливо після цвітіння.

Форзиція. ;Живопліт з кущів форзиції допоможе створити яскравий настрій і зустріти весну пишним яскраво-жовтим цвітінням. Коли сад лише починає прокидатися після зими, форзиція буде яскравою плямою протягом 3-ох тижнів. Восени зелене листя форзиції змінюється і набуває пурпурно-червоного відтінку. Рослина віддає перевагу захищеним від вітрів місці, розростається в ширину до 3-ох метрів, а у висоту до 2-ох. Тому для живоплоту висаджуйте саджанці на відстані 1 м. Чагарник вимагає регулярної обрізки, оскільки без неї втрачає декоративний вигляд, а на тонких слабких стеблах утворюється мало квіткових бруньок. Але врахуйте, що в перші роки обрізка проводиться слабо.

Жасмин. Розлогий листопадний чагарник, що досягає у висоту до 2 м. ізюминкою жасмину є те, що у червні з‘являються елегантні білі махрові квітки, що випромінюють сильний та солодкий аромат. Листя матове, світло-зеленого кольору, восени набуває яскравого лимонно-жовтого забарвлення. Жасмин — морозостійкий чагарник. Добре переносить обрізку, також можна вирощувати у довільній формі. Рослини висаджують на відстані 0,5 м одна від одної.

Дерен білий. ;У висоту сягає до 2,5 м. Листю притаманний сизувато-білий наліт, влітку дерен зацвітає сніжно-білими квітками. Особливої декоративності набуває восени, коли кущ покривається білими ягодами. Висаджуючи огорожу з саджанців дерну дотримуються відстані між ними 20-25 см.

Барбарис. Особливими декоративними якостями відрізняється барбарис, який вважається однією з найулюбленіших рослин для створення низькорослих живоплотів. Максимальна висота барбарису не перевищує 1,5 м. листя барбариса дуже декоративне – червоних, жовтих, коричневих і навіть рожевих відтінків. Восени покривається декоративними гарними плодами. Жива огорожа з барбарису висаджується в шаховому порядку, на відстані 25 см між кущами.

Туя західна. Вічнозелений чагарник з красивою хвоєю і високою декоративністю крони, дуже популярний у формуванні живоплотів. Мабуть, одна з найбільш пластичних рослин серед всіх хвойних, так як легко переносить стрижку, швидко відростає, піддається будь-якому формуванню. Перевагою живоплотів з туї буде їх постійна декоративність, навіть у зимовий період, і стійкість до несприятливих умов. Форма крони конусоподібна, досягає 4 м у висоту.

У перші роки після посадки, особливо це стосується листяних рослин, проводиться обрізка на 15-20 см вище землі. Це необхідно для того, щоб від основи стовбура розвинулося якомога більше пагонів. А хвойним рослинам в перший рік потрібно дати можливість адаптуватися і вкоренитися, так що обрізки вони не потребують.

Обираючи кущі для свого живоплоту, віддавайте перевагу власними захопленням і не забувайте про функціональні завдання живоплоту, заради яких перш за все він і створюється.