Бузок у ландшафтному дизайні саду

rectangle

Яка рослина найбільше асоціюється з травневими теплими днями, як не лілові хмари бузку? Цей чагарник наповнений чарівністю і романтикою, є улюбленцем квіткових букетів, не залишить байдужим жодного, хто хоча б один раз вдихнув прекрасний аромат квітів. У цій статті ми розповімо про вирощування бузку і як вигідно його можна розмістити на клумбі.

Рід Бузок налічує близько 30 видів і понад 2,5 тисячі сортів. Всі сорти відрізняються один від одного не тільки забарвленням, розміром і формою квітки, висотою куща і крони, а й термінами цвітіння. Бузок – листопадний чагарник, що сягає до 4 метрів у висоту, особливо цінується за пишне цвітіння з неймовірно хвилюючим ароматом. Дрібні квіти від білосніжного до темно-фіолетових відтінків зібрані в красиві суцвіття. Цвітіння триває близько 2 тижнів і залежно від сорту може охоплювати період з травня по червень. Після відцвітання на передній план виходять темно-зелене, серцеподібне листя, яке служить відмінним фоном для інших декоративних чагарників.

Такий різноманітний і красивий бузок

Бузок амурський. Високорослий чагарник цвіте в кінці червня — на початку липня, що майже на місяць пізніше від цвітіння звичайного бузку. Квітки невеликі, воронкоподібні, приємного біло-кремового кольору, зібрані у великі і пишні суцвіття волоті. Час цвітіння триває близько трьох тижнів. Має високу морозостійкість. Прекрасно виглядає як солітер, підходить для створення живоплотів, а також для створення декоративних груп з іншими декоративно-листяними чагарниками. Найяскравішим представником є бузок мадам Лемуан.

Бузок угорський. Красивоквітучий, високий чагарник висотою до 3-ох метрів, цвіте на тиждень пізніше від бузку звичайного і з тривалістю цвітіння близько двадцяти днів. Квітки невеликі, лілові, зібрані у великі суцвіття-волоті, яким притаманний слабкий аромат. Приємною відмінністю від бузку звичайного є відсутність кореневої порослі, яка так докучає садівникам. Прекрасно виглядає як солітер, підходить для створення живоплотів, а також для створення декоративних груп. Найяскравішими представниками цієї групи є бузок Монтень і бузок Сенсація.

Особливості вирощування

Бузок ідеально підходить для наших широт з посушливим літом і холодною зимою. Тільки в таких умовах запускається процес розвитку квітів в нирках і гарантується звичне для нас пишне і щорічне цвітіння. Бузок не потребує особливих умов і до складу ґрунту, можна висаджувати на будь-яких ґрунтах. Виняток становлять сади з вологими ґрунтами і близьким заляганням грунтових вод вище 1,5 метрів. Хоча бузок і росте в затінених місцях, але висаджують його на сонячних ділянках.

Саджанці бузку садять навесні або ранньою осінню. Кореневу шийку заглиблюють не дуже глибоко, таким чином дають можливість з’явитися додатковим корінням, які допоможуть рослині швидше вкорінитись. В перший рік після посадки з молодої рослини зривають весь першоцвіт і регулярно поливають. Доросла рослина не потребує частих поливів, навіть в найпосушливіші літні періоди.

Обрізку бузку проводять ранньою весною, до початку вегетаційного періоду. У перші роки життя саджанці стимулюють до появи бічної і кореневої порослі шляхом укорочення пагонів на 1/3 довжини. Дорослий кущ вимагає обрізки пагонів, що загущають крону. Суцвіття бузку видаляють одразу після цвітіння, оскільки всі поживні речовини підуть на формування плодів і насіння, а не на закладання квіткових бруньок, тому рослини наступної весни цвісти не будуть.

У ландшафтному дизайні саду бузок можна вирощувати в формі куща, сформувати штамбове дерево або живопліт. Це дає дуже широкий спектр можливостей застосовувати бузок в садах найрізноманітнішої стилістики і характеру. Слід врахувати, що бузок – великий чагарник, який гармонійно розвивається при наявності достатнього простору. Тому, яка б форма не була задана стилем саду, його садять в огорожах через кожен метр, в групах і між ними дотримуються відстань в 2-3 метри. Оскільки не всі сади можуть похвалитися великим вибором вільного місця, і частіше його катастрофічно не вистачає, інтервал між рослинами допустимо скоротити до 1,5 м.

Живоплоти з бузку висаджують уздовж садових доріжок, парканів, будівель і будинків. Бузкові живоплоти в жодному разі не можна обрізати у висоту інакше при формуванні губляться квіткові бруньки, що переважно розташовуються на верхівці минулорічних пагонів. Такий живопліт обмежується тільки санітарною обрізкою. Як солітер на газоні бузок особливо ефектно буде виглядати у штамбовій формі. При цьому самому штамбу легко можна надати викривлену або витончену форму.