Журавлина — лісова ягода

rectangle

Згадуючи про журавлину, в пам‘яті одразу виринають образи хвойних лісів і торф‘яних боліт, де широко розповсюджена ця прекрасна ягода. Виростити у себе на присадибній ділянці лісову ягоду цілком реально, якщо створити для неї сприятливі умови, наближені до природних. Витончений вічнозелений напівчагарник журавлини відноситься до сімейства брусничних, назва цього роду походить від латинського слова «Oxycoccus» – гострий, кислий і кулястий, дослівний переклад означає «кисла кулька». До складу ягід журавлини входять вітаміни: А, С, В1, В2, С, К, РР, а також такі речовини, як тіамін, що допомагає нормалізувати роботу серця, нервової і травної систем; ніацин, допомагає знижувати рівень холестерину, і рибофлавін, який сприяє гарній роботі щитовидної залози, а також допомагає утворенню еритроцитів і антитіл в крові.

Недарма сік з ягід журавлини вважається відмінним тонізуючим засобом. Великоплідна садова журавлина найкраще адаптована для вирощування на наших садових ділянках. Її ягоди розміром від 15 до 25 мм в діаметрі в 3 рази більше ягід болотної журавлини. Сорти крупноплідної журавлини випускають горизонтальні і сланкі пагони, залежно від сорту, довжиною від 50 до 115 см, густо вкриті невеликими вічнозеленими листочками. Навесні молоді пагони вистрілюють вгору, маючи стандартну прямостоячу форму, а після зимівлі вони опускаються ближче до землі, утворюючи щільний і дуже красивий покрив.

Під час цвітіння, з червня по липень, журавлина зацвітає гарними невеликими квітками ніжно-рожевого відтінку. Своєю формою вони нагадують голову журавля на довгій шиї, можливо, тому у нас в Україні її називають «журавлиною».

Плодоносити журавлина починає на другий-третій рік після посадки. Ягоди достигають ближче до осені і можуть збиратися з вересня по жовтень. Але при ранньому зборі ягід журавлини їм необхідно дати дозріти, щоб вони стали м’якими. Звичайно, ягода буде набагато смачнішою після того, як її «прихопить» мороз прямо на гіллі, але тоді вітамінний склад ягід може трохи знизитись.

Зібрані ягоди журавлини можна заморозити, замочити, перетерти з цукром або ж законсервувати. Урожаї журавлини бажано зібрати до настання морозів, оскільки мерзлі ягоди зберігаються лише в замороженому вигляді.

Найпоширеніші сорти журавлини

Журавлина Бен Лір росте у вигляді акуратного ґрунтопокривного газону, який підіймається над землею до 60 см. Ягоди великі, 18-20 мм в діаметрі і вагою близько 1,7 г, округлої форми. Ягоди журавлини насиченого бордового кольору, практично чорного, покриті восковим нальотом. М’якоть соковита, тверда, кисло-солодка. Кущ середньорослий, випускає велику кількість пагонів спрямованих вгору, густо вкритих великим темно-зеленим листям. Одна доросла рослина дає 1,5-1,6 кг ягід, які починають достигати з кінця серпня – початку вересня.

Журавлина Ховес вважається одним з найвеликоплідніших сортів. Ягоди дуже великі, масою до 1,5 г, округлої форми, насичено-червоного кольору. М’якоть соковита, щільна, кисло-солодка. Рослина сильноросла, розвиває товсті, вертикально спрямовані високі пагони. Кущ в дорослому стані приносить більше 2,5 кг ягід.

Журавлину Ерлі Блек часто використовують не лише як ягідну культуру, але і як декоративну рослину у ландшафтному дизайні. Ягоди великі, овально-видовженої форми, пурпурно-червоного кольору з восковим нальотом. М’якоть соковита, ніжна і хрустка, кисло-солодка. Рослина сильноросла і низькоросла. Розростаючись кущі утворюють щільний килим висотою до 25 см. З одного дорослого куща можна зібрати до 1,6 кг ягід, які дозрівають в кінці вересня – на початку жовтня.

Журавлина росте на кислих, вологих торф’янистих ґрунтах, а також полюбляє сонячні місця або півтінь. Для посадки журавлини можна зробити окрему грядку, таким чином створивши сприятливі умови для її росту. Копаємо траншеї глибиною не глибше 20-30 см. Коренева система у журавлини поверхнева, тому такої глибини буде достатньо. Якщо ґрунт на ділянці піщаний, тоді на дно потрібно постелити товсту плівку, якщо, навпаки, ґрунт важкий глинистий, тоді потрібно поглибити траншеї ще на 5 см і насипати шар дренажу. Рослини висаджують в лунки за схемою 10 × 15 або 10 × 10 см. Чим густіше висаджувати кущі журавлини, тим швидше пагони повністю покриють поверхню ґрунту. При посадці журавлини саджанці потрібно злегка заглибити в землю, що стимулюватиме утворення нових коренів на заглибленій частині втечі.

Ягоди журавлини на 90% складаються з води, і ця рослина дуже любить вологу. Але, незважаючи на її «болотисту» батьківщину, не варто влаштовувати їй застій води в грунті. Землю потрібно тримати постійно зволоженою. При пересиханні журавлина швидко гине. І бажано розміщувати грядку поблизу водойми для створення підвищеної вологості.

Журавлина в умовах України відмінно зимує і має настільки стійкий імунітет до будь-яких хвороб і шкідників, що гарантує нам екологічно чистий урожай. Кожні 3 роки грядку щедро мульчують свіжим торфом або піском поверх всього килима – шаром висотою в 2-3 см.