Малина: тонкощі вирощування

rectangle

На будь-якій присадибній ділянці неодмінно повинен знайтись куточок, де буде розташований хоча б невеличкий малинник. Більшість садівників так і продовжують вирощувати стандартні сорти малини, які вирощували ще наші бабусі, навіть не здогадуючись про новинки селекції та ефективної агротехніки, що дозволяють покращити врожаї і розкрити потенціал цих смачних ягід!

Селекція малини: нові досягнення

  • Нові сорти малини в тій чи іншій мірі володіють морозо- та посухостійкістю, а також набагато менше уражаються шкідниками і хворобами.
  • Гілки цих сортів практично позбавлені шипів, що набагато спрощує догляд і збір урожаю. 
  • Пагони не прогинаються під вагою ягід чи від дощу. 
  • Плоди надзвичайно великі, вагою до 10 г, з одного куща можна зібрати до 4 кг стиглих ягід.
  • Високі товарні і смакові властивості, ягоди мають тривалий термін зберігання, відмінно транспортуються.

Селекціонери вивели безліч сортів малини. Їх можна поділити на 2 основних групи: звичайна та ремонтантна малина. Давайте розглянемо кожну групу окремо.

Звичайна малина. Має дворічний цикл вирощування: в перший рік пагони активно розвиваються, а на наступний — плодоносять. Догляд за такими сортами малини зводиться до вчасного підв'язування гілок до шпалер і обрізки верхівки пагонів. Стебла звичайної малини досить високі, висотою до 2-ох м і більше, і верхівки часто обмерзають взимку. Найчастіше пагони малини обрізають на висоту 1,2 м після чого починається утворення бічних пагонів, на яких утворюється урожай. До такої групи відносимо найпопулярніші сорти: Глен Файн, Тула Меджік, Каскад Делайт.

Ремонтантна малина. Нові сорти малини, що вирізняються здатністю плодоносити на однорічних пагонах. Ремонтантні сорти малини плодоносять двічі за сезон: влітку та восени. Кущ такої малини формує близько 5-7 плодоносних пагонів, висотою від 1 до 1,5 м. більшість таких сортів не потребують шпалери. Ще одна особливість ремонтантної малини: ягоди більш солодші і ароматніші. Сюди відносимо такі популярні сорти: Маравілла, Полана, Джоан Джей.

Така різноманітність сортів дозволяє нам ласувати смачними ягодами протягом усього сезону, поєднавши на своїй ділянці ранні, пізні та ремонтантні сорти малини.

Правила агротехніки

Кущі малини плодоносять протягом 8-10 років. Місце для малинника обирають добре освітлене, з прямим сонячним промінням, добре захищене від вітрів.

Краще обирати середньосуглиннисті неважкі ґрунти з невисоким заляганням ґрунтових вод, не вище 1,5 м. Перед посадкою кущів ґрунт удобрюють органічними та мінеральними добривами. Мінеральні добрива слід вносити ранньою весною, після танення снігу. Важливо знати, що малина чутлива до хлору, тому добрива з його вмістом потрібно виключити одразу.

Безпосередньо перед посадкою придбані молоді саджанці малини краще помістити на одну-дві години у розчин гумату або корневин. Щоб запобігти передчасному загниванню коренів до розчину потрібно додати системний фунгіцид.

Саджанці малини, посаджені як восени так і навесні, відмінно приживаються. Часто закладаючи малинник садівники висаджують саджанці у траншеї або борозни, що дозволяє краще зберегти таку потрібну кореням вологу. Траншеї копають глибиною 30-40 см і шириною 50-60 см. На дно кладуть свіжий перегній або компост шаром 10 см. Якщо ж ви плануєте посадити кілька рядів малини, то дотримуються відстані між траншеями 1,7-2 м, що дозволить забезпечити нормальний ріст коріння та полегшить збір ягід.

Важливо! При посадці малини слідкуйте, щоб коренева шийка не була занадто заглиблена, вона повинна бути на рівні з землею. Чим глибше буде закопана шийка, тим повільніше буде розвиватись кущ. Хоч малині під час зав'язі і формування ягід потрібно багато вологи, вона погано переносить застій води, це може привести до загнивання коріння.

Після посадки кущів малини, їх слід добре полити. Для того, щоб кущі краще прижились землю добре ущільнюють та мульчують. Шар мульчі не повинен бути занадто високим, оскільки кущ буде повільніше розвиватись.

Малину можна вирощувати кількома способами: рядовим, гніздовим чи на шпалері.

Рядовий спосіб. Такий спосіб висаджування малини є досить поширеним. При такій посадці між саджанцями дотримуються відстані 0,5 м, а між рядами 1,5-1,8 м. В перші два роки після посадки формують смугу з молодих пагонів шириною до 30 см. Все, що залишається за обумовленою межею — вирізається під корінь.

Вирощування на шпалері. Для високорослих сортів малини шотландські вчені розробили новий метод вирощування — на шпалері. Таким способом можна отримати кращі урожаї завдяки більшій освітленості плодів. Шпалеру встановлюють на другий рік після посадки кущів.

Шпалеру конструюють з двометрових стовпів, встановлених на відстані 5-10 м один від одного. На стовпи натягують алюмінієві дроти. Один натягується на висоті 0,8-1 м, а другий на 1,5 м від землі. Саджанці садять через кожні 0,7 м по два в одну посадкову яму.

Гніздовий спосіб. Висадивши малину у такий спосіб ви не лише отримаєте смачний урожай, а й зможете цікаво та креативно прикрасити свою ділянку. Для цього по межах окружності в 0,8 м висаджують саджанці, а в центрі вбивають міцну опору. При відростанні пагони підв'язують на висоті 1,2-1,5 м, таким чином формують зелений сніп. Кілька таких оригінальних снопів вздовж під'їзної доріжки, групою в саду або на городі стануть оригінальною прикрасою, особливо під час плодоношення.

Догляд за малинником.

Мульчування проводять навесні, як ґрунт достатньо прогріється або восени, частково закладаючи її в ґрунт. Розпушуючи ґрунт одразу видаляють усі бур'яни. З ранньої весни кущі малини починають підживляти органічними та азотними добривами, восени вносять фосфорно-калійні. Перед кожним внесенням добрив ґнунт обов'язково добре поливають.

Обрізку малини проводять лише тоді, коли збереться урожай, а ремонтантні сорти скошують повністю після перших морозів. Щоб збільшити продуктивність куща і розмір ягід можна проводити обрізку весною, обрізаючи пагони на 15-20 см.

Вирощуючи на своїх ділянках малину, ви завжди матимете під рукою найпопулярніший народний засіб від простуди, оскільки ягоди малини містять багато саліцилової кислоти. Тому купуйте саджанці нових сортів малини, тим самим забезпечуючи себе стабільним урожаєм, з якого можна приготувати смачні заготовки на зиму у вигляді варення, джемів, морсів або просто ласувати ними у свіжому вигляді.