Корисні властивості годжі

rectangle

Дозвольте представити вам корисну і різнопланову рослину під назвою годжі. Чому різнопланова? В дикій природі кущі годжі можна зустріти вздовж узбіч доріг як бур'ян, а в саду у вигляді акуратного живоплоту. У господарстві гілля з чагарника годжі використовують у виготовленні мітел, а ягоди включають в раціон правильного харчування і називають їх “ягодами здоров'я”. Якщо вас зацікавив такий короткий опис цієї рослини, тоді ця стаття саме для вас.

Віднедавна люди дуже зацікавились новими ягодами — ягодами годжі. В культурі їх називають по-різному: вовчі ягоди або дереза. Існує близько 90 видів цієї рослини. Кущі годжі мають високі декоративні якості.

Годжі — невисокий чагарник, сімейства пасльонових родом з Китаю, в природі росте на кам'янистих схилах, на узліссях, вздовж доріг. Цей багаторічний чагарник сягає в висоту до 3,5 м з м'якими, обвислими гілками і тонкими колючками. Завдяки добре розвиненій кореневій системі кущ годжі швидко розростається в ширину, подекуди крона в діаметрі може сягати до 6-ти м. В якості опори може використовувати інші рослини, що ростуть поруч, таким чином формуючи непролазні хащі. Листя подовгастої форми з загостреними кінцями, світло-зеленого кольору. Цвіте годжі на початку літа: з червня до вересня. Ніжно лілові квітки-дзвіночки з пурпуровим відтінком, до 2 см в діаметрі мають приємний аромат. У жовтні-листопаді з'являються яскраво-червоні ягоди овально-видовженої форми. За смаком ягоди годжі нагадують вишнево-журавлинний коктейль. Молоді насадження починають плодоносити через 2-3 роки після посадки.

Лікувальні властивості

Ягоди годжі здавна використовуються в китайській народній медицині як загальнозміцнюючий засіб. Ще ягоди годжі називають ліками від 1000 хвороб і вірять, що вони здатні подарувати людині безсмертя завдяки унікальному складу. Ягоди годжі багаті корисними і життєво необхідними мікроелементами, амінокислотами, полісахаридами, які важко знайти в інших продуктах, вітамінами групи В. Ці ягоди служать антистресовим засобом, допомагають нормалізувати сон. Позитивно впливають на стан здоров'я людей з цукровим діабетом, анемією, порушенням зору і вадами серця. Регулярно вживаючи ягоди годжі ви очистите свій організм від токсинів і зміцните серцево-судинну систему. Ягоди також сприяють спалюванню жирів, тому їх радять вживати під час дієти. В медицині використовують не лише ягоди, а й листя і кору чагарника.

Як вирощувати годжі?

  • місце, для посадки кущів годжі обирають добре освітлене. Кущ швидко розростається, тому місця йому потрібно багато;
  • чагарник легко пристосовується до будь-якого типу грутну;
  • не любить застою води, тому в посушливі дні потрібно поливати рослину не частіше, ніж 2 рази на тиждень;
  • найкраще висаджувати кущі ранньою весною. Посадкові ями копають приблизно 50*60*40 см. Між саджанцями дотримуються відстані 1,5-2 м. В яму засипають суміш перегною, родючої землі і попелу, тоді в яму поміщають саджанець, присипають землею, поливають і мульчують ґрунт навколо;
  • годжі — рослина досить морозостійка, іноді спостерігається легке обмерзання верхівки пагонів. Для комфортнішої зимівлі пристовбурові кола можна замульчувати ялиновим гіллям або іншим матеріалом;
  • кущі добре переносять будь-яку обрізку. Нові пагони відростають зі старої деревини. Можна надати йому форму класичного чагарника, сформувати колону або пальметто. 

Ягоди годжі достигають протягом усього літа, потребуючи періодичного збору урожаю. З огляду на те, що цими ягодами полюбляють ласувати птахи, їх збирають кожні 3-4 дні. 

Найпопулярніші сорти годжі:

Дереза звичайна — це невисокий розлогий кущ з вузькими листками циліндричної форми. Кущ цвіте з квітня по липень. Плоди достигають на початку осені.

Дереза китайська — грунтопокривний чагарник з в'юнким, гнучким гіллям, вкритим тонкими колючками. Листя еліптичної форми, цвіте рослина у вересні, а в листопаді уже можна ласувати плодами. 

Дереза звичайна — невисокий кущ з опущеним, колючим гіллям і видовженими листками. Цвіте — в середині літа, а восени достигають яскраво червоні або оранжеві плоди. Цей сорт найпоширеніший на території України.