Колоновидні дерева: особливості вирощування і догляд

rectangle

Колоновидні дерева дуже сильно відрізняються від звичайних плодових культур. Крона таких дерев видовженої форми без бокових пагонів. З першого погляду на колоновидне дерево складеться враження, що дерево має лише один прямий стовбур, густо вкритий короткими бічними гілками. Завдяки такій будові крони дерева і отримали свою назву — “колоновидні”.

Такі дерева майже не потребують формуючої обрізки крони. Винятком є лише перші роки життя рослини, коли потрібно надати дереву правильної форми. Колоновидні дерева потребують омолоджуючої обрізки кожні 15-20 років, щоб продовжити тривалість плодоношення.

З'явились такі дерева зовсім випадково. В 60-ті роки минулого століття американський селекціонер виявив у своєму саду яблуню, яка мала лише одну вертикальну гілку, густо всипану плодами. Американець вирішив розмножити такий сорт, і через декілька років у світі з'явилися перші колоновидні дерева. Згодом селекціонери вивели колоновидні сорти груш, слив, вишень та інших.

Перевагами таких сортів плодових культур перш за все буде їх компактність. Завдяки такій особливості колоновидні дерева можна висаджувати на невеликих ділянках. Формуючи сад з таких дерев, слід дотримуватись відстані між ними 40-50 см. Невеликі розміри дерев дозволяють висаджувати кілька різних сортів на одній ділянці. Компактні розміри полегшать обрізку крони і збір плодів. Колоновидні дерева плодоносити починають уже з наступного року після посадки.

Перед посадкою саду з колоновидних дерев потрібно пам'ятати і про те, що вони є досить вимогливими культурами. Колоновидні культури потребують періодичного і регулярного внесення мінеральних і органічних добрив.

Час посадки таких дерев залежить від сорту, одні дерева варто висаджувати весною, а інші восени. Для посадки обирають низинні ділянки, де зможе збиратись дощова вода. Закладаючи сад з таких культур не обов'язково копати посадкову яму під кожен саджанець окремо, можна викопати траншею завглибшки до 40-ка см. Після посадки грунт навколо саджанців потрібно утрамбувати, щоб не залишилось порожнин біля коренів. Кожен саджанець поливають двома літрами води. Пізніше полив здійснюють лише тоді, коли грунт повністю висихає. Але не потрібно занадто старатись, оскільки корені схильні до загнивання. Найінтенсивніший полив слід забезпечити в перші роки життя, особливо в літній період.

Готуючи рослини до зимівлі, їх вкривають поліетиленовою плівкою. З особливою ретельністю обгортають нижню частину стовбура, щоб захистити корені від промерзання.

Молоді саджанці колоновидних дерев потрібно підживлювати добривами тричі. Навесні, в травні починають вносити добрива з періодичністю щодва тижні. Важливим у догляді за колоновидними культурами є прополка, оскільки бур'яни можуть сильно послабити деревце.

Особливості колоновидних дерев:

1. висота дерева не перевищує 4 м;

2. відсутність розгалуження великих гілок, крона дерева складається з прямого стовбура і маленьких плодових гілок;

3. швидко починає плодоносити;

4. урожайність в кілька разів перевищує показники звичаних плодових дерев;

5. висока товарність і корисність плодів;

6. урожай можна збирати стоячи на землі;

7. коренева система — поверхнева, це дозволяє вирощувати такі дерева навіть на ділянках з близьким заляганням грунтових вод.

Найпоширеніші сорти колоновидних дерев:

Яблуня колоновидна Джин — виведена російськими селекціонерами. Плоди середніх розмірів масою до 130 г, кулястої форми, яскраво-червоного кольору. М'якоть кремового відтінку, соковита, смачна і ароматна. Дерево формує компактну крону, висотою до 2 м. урожай достигає в кінці вересня, можуть зберігатись протягом півроку.

Груша колоновидна Сапфіра — плоди середнього розміру, масою до 190 г, грушоподібної форми, жовтого кольору з зеленим відтінком та бордовим рум'янцем з сонячної сторони. М'якоть біла, масляниста, соковита з солодким присмаком, який дуже високо цінується дегустаторами. Плоди достигають до кінця вересня, зберігатись можуть протягом півроку.

Слива колоновидна Блю Світ — слива з середніми термінами дозрівання. Плоди великі, масою до 75 г, овальної трошки приплюснутої форми, темно-фіолетового кольору з восковим нальотом. М'якоть рожевого кольору, соковита з кисло-солодким смаком. Кісточка середнього розміру, видовженої форми, легко відділяється від м'якоті. Смачними плодами можна ласувати уже з середини серпня.

Вишня колоновидна Восторг — середньоросле дерево, висотою до 3,5 м, середньо-ранніх термінів достигання. Плоди великі, масою до 14 г, округлі, насичено-червоного кольору. М'якоть темно-червона з тонкими рожевими прожилками, соковита і солодка.

Черешня колоновидна Хелена — середньоросле дерево, висотою 3-3,5 м, з середнім терміном достигання. Плоди великі, масою до 15 г, округлі, рубінового кольору. Темно-червона м'якоть м'ясиста з десертним смаком. Урожай можна збирати уже в кінці червня.

Персик колоновидний Сувенір — виведений у Нікітському ботанічному саду. Плоди середніх розмірів, масою до 200 г,округлі, жовтого кольору. М'якоть жовта, соковита і ніжна з ананасовим присмаком. Дерево — середньоросле, висотою до 2,5 м. Плоди достигають в середині серпня.

Абрикос колоновидний Принц Март — середньоросле дерево з великими плодами, масою до 60 г, округлої форми, жовто-оранжевого кольору. М'якоть жовта, соковита і солодка. Дозрівають плоди в середині серпня.