Кизил: посадка, вирощування, догляд

rectangle

Фантастична користь кизилу

Кизил — це неймовірно корисні та смачні ягоди яскравого червоного або жовтого кольору. М'якоть кизилу містить безліч корисних речовин: органічні кислоти, мінеральні солі, залізо, калій, магній та кальцій. Корисна не тільки м'якоть, але й кісточки та листя. Плоди кизилу піднімають рівень гемоглобіну, зміцнюють стінки судин, нормалізують кров’яний тиск. Кизил має чудовий жарознижуючий ефект, його добре вживати при підвищеній температурі тіла. Сік з кизилових ягід має велику користь на людський організм при цукровому діабеті, тому що він регулює та понижує вміст цукру в крові, а також вони просто фантастично корисні при авітамінозі. Ягоди стиглого кизилу вживають свіжими або піддають його різній кулінарній обробці. Отже, він чудово підходить для компотів, варення, повидла та джемів. Листя кизилу використовують для цілющих відварів та настоянок. Найбільш цінним кизил, звичайно, буде в сирому вигляді, тому з його ягід можна робити вітамінний сік.

Кизил садовий — це багаторічна, морозостійка рослина, яка кожного року буде радувати вас та ваших сусідів не тільки своїм прекрасним декоративним виглядом (квітучий кизил — це неймовірна краса в саду), але й хорошими, смачними плодами, які багаті на неймовірну кількість вітамінів та мікроелементів.

Вирощування кизилу

Догляд та вирощування кизилу — це нескладний процес, висаджувати саджанці можна весною або восени, в перші п'ять років кущ краще посадити у півтіні, пізніше можете пересадити в більш освітлене місце на вашій дачній чи садовій ділянці. Ця рослина непримхлива до типів ґрунтів, добре росте та плодоносить, але не любить болотистої місцевості. Добрий врожай кизил має в легкому, вапняному (обов'язково підкисленому), дренованому ґрунті. Чагарник кизилу можна висаджувати як на височинах, так і в низинах. Ця рослина довговічна, росте та рясно плодоносить до 200 років.

Перед посадкою, землю потрібно перекопати на глибину 60-80 см, добре видалити багаторічні бур'яни та добавити добрива (чудово підійде перегній: 5 кг на 1 квадратний метр). Краще висаджувати кизил ранньою весною (кінець березня) до початку вегетаційного періоду, тобто до початку розпуску бруньок. Слід пам'ятати, що кизил любить вологу, тому в посушливу погоду потребує рясного поливу.

Обрізка

В перший рік після посадки, рослині потрібно приділити багато уваги. Особливо формуванню крони чагарника, тому для цього вам потрібно проводити щорічну, регулярну обрізку: зламані, переплетені або тоненькі пагони видаляйте до основи. Після двадцятирічного віку проводять лише омолоджуючу обрізку, ранньою весною.

Розмноження

Є декілька видів розмноження цієї чудової рослини: живцями, відводами та щепленням. Найкращий серед них - це перший спосіб, ним зазвичай найбільше користуються садівники. Для цього потрібно в червні або на початку липня зрізати зелений пагінець в однорічної рослини, та залишити цей пагін у воді з Корневином — це пришвидшить ріст коріння у рослини.

Наступний не дуже складний спосіб розмноження цього чагарника - відводами. Тут потрібно пагони кизилу нагнути до землі та обов'язково закріпити їх в такому положенні, присипавши їх шаром вологої землі (товщиною приблизно 10 см). Протягом одного року ця відвода стає невеличким деревцем, тоді ви зможете її пересадити.

Якщо розглянути третій варіант розмноження, то цей спосіб набагато складніший від попередніх. Для цього способу потрібно взяти дикий сорт кизилу та прищепити до нього пагінець дворічного, культурного сорту, краще це зробити влітку (липень-серпень). Коли прищеплений пагін приживеться, пов'язку, яка тримала прищеплену частинку потрібно зняти.

Отже, кизил — це культура, яка не уражається хворобами та шкідниками, також не вимагає обробки хімікатами та має надзвичайно корисні, смачні ягоди, багаті вітамінами та мінералами.