Йошта — смородина чи аґрус?

rectangle

Цікава ягідна культура йошта відома багатьом досвідченим садівникам, але не так поширена в наших садах як аґрус чи смородина, хоча і є гібридом цих ягідних кущів. Завдяки бажанню селекціонерів отримати солодші і смачніші ягоди, ніж у смородини, при цьому щоб пагони були без шипів і мали високу стійкість до хвороб і шкідників народилась нова ягідна культура — йошта. Перші спроби у схрещуванні аґрусу і смородини робив ще Мічурін, але його спроби зазнали невдачі. В 70-их роках минулого століття завдяки старанням німецького вченого Бауера йошта принесла свої перші плоди. А в українських садах йошта почала появлятись з 80-их років і поступово завойовувати популярність у садівників.

Що з себе представляє йошта?

Йошта — високорослий (до 1,5-2 м) чагарник з розлогою кроною шириною до 1,5 м. Відмінність між йоштою і аґрусом, що пагони йошти не мають шипів, що дуже зручно при зборі урожаю. Листки великі, блискучі, темно-зеленого забарвлення, без характерного смородині аромату, але формою нагадує аґрус. Квітки великі зелено-жовтого забарвлення, зібрані у невеличкі суцвіття. Цвіте йошта в квітні, а плоди достигають в середині липня-початку серпня. Ягоди йошти схожі на смородину, але більші, вагою від 3 до 5 г, зібрані в китиці по 3-5 штук і довго тримаються на гіллі, не осипаючись. Достигаючи, ягоди йошти змінюють забарвлення від бурого або червоного до майже чорного або фіолетово-чорного. Смак ягід кисло-солодкий, з чітко вираженим мускатним ароматом, щось середнє між смородиною і аґрусом.

Йошта — швидкоплідний чагарник, плодоносити починає вже на 2-3-й рік після посадки. Сила росту кущів просто вражаюча — вже на наступний рік після посадки пагони сягають метрової висоти. При хорошому догляді через кілька років з одного куща можна зібрати більше 6 кг ягід. Живуть кущі йошти 20-30 років. Тому якщо у вас нова ділянка, і ви хочете її швидко засадити корисними ягідними кущами, йошта допоможе швидко і ефективно вирішити це завдання.

Ягоди йошти містять вітаміну С в 4 рази більше, ніж в чорній смородині. Також в ягодах міститься велика кількість вітаміну Р і антоціанів, мікроелементів: калію, йоду, міді та ін. Плоди йошти корисні для зміцнення імунітету, серцево-судинної системи, також їх рекомендують вживати при шлунково-кишкових захворюваннях. Сік ягід сприяє виведенню токсинів з організму.

Вирощування йошти

Беручи до уваги, те що йошта — це гібрид аґрусу і смородини, то і агротехніка сильно схожа з цими плодовими культурами, окрім одного “але”. Йошта має одну перевагу порівняно з культурами, з яких вона виведена — вона практично не уражається хворобами і шкідниками. Але профілактичними роботами навесні не слід нехтувати.

Місце для посадки обирають сонячне, добре освітлене та захищене від вітрів. Грунти йошта любить родючі, багаті калієм, добре зволожені.

Найкращим часом для посадки вважається жовтень, але можна висаджувати рослини і навесні. Для посадки готують посадкові ямки 50 × 50 см на відстані 1,5 м. Якщо чагарник призначається для створення живоплотів, тоді відстань потрібно зменшити до 50 см. В ямці зробити невеликий посадковий горбок, поставити туди саджанець, розправити коріння, засипати землею. Після посадки добре пролити водою і замульчувати компостом, торфом або тирсою.

Для підвищення урожаїв біля йошти потрібно висаджувати кущі аґрусу і смородини. Це сприятиме перехресному запиленню і рясному урожаю.

Догляд за кущами йошти нескладний і зводиться лише до своєчасного видалення бур'янів, рясного поливу, підживлення і видалення старих пагонів. Рослини мають поверхневу кореневу систему, коріння залягає на глибині всього 30-40 см, тому при розпушуванні ґрунту будьте обережні. Мульчування ґрунту навколо рослини перешкоджає росту бур'янів і сприяє збереженню вологи. Йошта — вологолюбива рослина, тому регулярний полив дуже важливий, особливо для молодих рослин, а також у суху і спекотну погоду.

Восени і навесні вносять органічні і комплексні добрива, наприклад попіл.

Переважно в кущів йошти не так вже і багато пагонів, як у смородини, тому її не потрібно так часто обрізати. Видаляються лише сухі і пошкоджені пагони. Навесні від коренів утворюються нові пагони, з яких залишають лише 3-5 штук, а інші вирізають. Один пагін йошти може плодоносити до 6-ти років, опісля його видаляють. Для підвищення урожаїв бічні гілки щороку, навесні, вкорочують на 30-40 см.

Розмножувати йошту можна живицями, відводками, поділом куща. Ще один спосіб розмноження йошти — насіння, але на практиці рідко використовують, оскільки не всі сіянці успадковують материнські ознаки. І саджанці вирощені таким способом плодоносити починають лише через 5 років.

Ягоди достигають неодночасно, переважно протягом 2-ох тижнів. Можна дочекатись дозрівання усіх ягід і зібрати їх усі разом, бо як уже зазначалось вище, ягоди можуть тривалий час зберігатись на гіллі не осипаючись. Ягоди вживають у свіжому вигляді, сушать, заморожують, варять компоти, роблять настоянки і варення.

Окрім цінності йошти як плодової культури, вона ще й має високі декоративні якості і часто використовується в ландшафтному дизайні. Великі гіллясті кущі дають змогу швидко створювати живоплоти. Йошту часто ще використовують як штамбову підщепу для аґрусу чи смородини. Вона дає потужний штамб, що вирізняється морозостійкістю, витривалістю і живучістю. Декоративно виглядатимуть невеликі деревця з шаровидною кроною та різнобарвними ягодами: білими, червоними, чорними смородини і зеленими, червоними, жовтими, рожевими аґрусу.

Садівники діляться різними враженнями про йошту від позитивних до негативних. Але щоб зрозуміти чи варто її вирощувати, потрібно спробувати самому.

Пригадаймо усі переваги вирощування йошти:

1. невибагливість і стійкість до захворювань, морозостійка;

2. великі ягоди, урожай до 6-ти кг з куща. Ягодам притаманний незвичайний кисло-солодкий смак з мускатним ароматом;

3. ягоди містять ряд корисних вітамінів, з них готують смачні і корисні заготовки на зиму;

4. чагарник живе більше 20-ти років, не потребує великого догляду;

5. можна використовувати в якості декоративної рослини в дизайні саду.