Як виростити аронію

rectangle

Якщо ви полюбляєте різноманітність у всьому, в тому числі і у вирощуванні незвичайних плодових рослин у своєму саду, особливо таких, які окрім смачних і корисних плодів мають високі декоративні якості, радимо звернути увагу на аронію або як в народі її ще називають, чорну горобину або просто чорноплідку. Цей, поки не дуже поширений серед українських садівників, плодовий чагарник дивує своїми ніжно-рожевими квітами весною і чорними терпкими ягодами восени.

Посадивши аронію на своїй ділянці один раз ви не пошкодуєте. Особливо взимку, коли будете ласувати смачним джемом з плодів аронії. 

Аронія походить з Північної Америки, де росте на берегах річок і озер, у вигляді широкорозкидистого листопадного чагарника висотою до 3-ох метрів. В Європу аронія потрапила у ХIX ст. і використовувалась лише для декорування садів чи озеленення парків. Великої популярності набув цей чагарник завдяки І.В. Мічуріну, який першим звернув на нього увагу і назвав цінною плодовою культурою. Результатом складної селекції був виведений сорт аронії Мічуріна, названий на честь селекціонера. Цей вид ще називають чорноплідною горобиною, її плоди більш солодкі в порівнянні з іншими видами.

Листя аронії з зеленого восени забарвлюється в оранжево-пурпуровий відтінок. Крона молодого куща компактна, але з віком вона розростається і стає розлогою, іноді в діаметрі може сягати до 2-ох метрів. Дрібні, двостатеві квітки зібрані у суцвіття і цвітуть з середини травня до середини червня. Цвіте аронія ніжно біло-рожевим цвітом. Плоди кулястої, трошки приплюснутої форми, чорного кольору з сизим нальотом діаметром 0,6-0,8 см. Ягодам притаманний кисло-солодкий смак з вираженою терпкістю. 

Лікувальні властивості аронії:

Аронія — джерело активних речовин і антиоксидантів, які здатні уповільнити старіння організму. Сюди можна віднести флавоноїди, катехіни, антоціани. Ягоди аронії багаті високим вмістом вітамінів РР, Е, А, В і мікроелементів: йод, фтор, залізо та ін. Вживаючи ягоди аронії щодня можна знизити артеріальний тиск у гіпертоніків, укріпити стінки судин, підвищити імунітет, нормалізувати рівень холостерину та ін. Але категорично не рекомендується вживати ягоди людям, які страждають виразковими хворобами шлунка. 

Найпоширеніші сорти аронії:

Аронія Вікінг — сорт, американської селекції. Плоди пурпурово-чорного забарвлення. Крона куща плоскої форми. 

Аронія Неро — сорт змішаного походження, високорослий чагарник, висотою до 2-ох метрів. Восени листя забарвлюється в жовтий колір. 

Аронія Чорноплідна — для плодів цього сорту характерна терпкість. Крона куща округлої форми, діаметром до 1 м. 

Вирощування аронії:

Вирощування аронії — процес доволі простий. Рослина невибаглива, морозостійка, витримує морози до -36 ºС і стійка до шкідників. Для посадки обирають добре освітлені ділянки з нейтральним ґрунтом. Аронія добре приживається на будь-яких ґрунтах окрім засолених. Рекомендуємо проводити посадку в похмуру погоду восени. 

  • Викопують посадкові ями розміром 60*60*50 см на відстані 2 м одна від одної. 
  • Суміш родючого шару ґрунту, перегною і компосту в співвідношенні 1:1:1 засипають в яму. 
  • Коріння саджанця розпрямляють в ямі і засипають посадковою сумішшю.
  • Перед посадкою обрізають саджанець, залишаючи 4-5 нирок.
  • Під кожен саджанець вносять 50 г аміачної селітри.
  • Пристовбурові кола мульчують сухою тирсою або торфом.
  • Далі стежать щоб ґрунт навколо саджанця був вологим. 

Догляд:

1. Догляд за аронією зводиться до  періодичного підживлення, поливу і прорідження крони.

2. Через 5 років після посадки вносять комплексні мінеральні та органічні добрива.

3. Для того, щоб отримати хороші урожаї потрібно стежити за вологістю ґрунту.

4. Через 7-8 років кущ аронії сильно розростається, тому потрібно провести проріджуючу обрізку. Спочатку видаляють старі пагони, а молоді залишають. Також можна проводити формуючу обрізку, щоб надати кроні куща бажаної форми. Старі рослини омолоджують, вирізаючи всі пагони до землі. 

Аронія — швидкоплідна культура, тому перші урожаї можна збирати уже на 2-ий рік після посадки, приблизно в кінці серпня - початку вересня. Ягоди можуть довго зберігатись на гіллі аж до перших морозів.