Як правильно посадити персик

rectangle

Весна уже повністю вступила у свої права і настає час висаджувати плодові дерева. За своїми смаковими якостями серед багатьох плодових культур персик, безсумнівно, знаходиться поза конкуренцією. Попри своє південне походження, він все більше набуває популярності в наших садах.

Персик — всіма улюблений фрукт, батьківщиною вважається Китай. В природі персикове дерево сягає від 5 до 7 метрів в висоту, а в культурі висота дерева залежить від сорту і від підщепи. Найчастіше в якості підщепи використовують мигдаль або дикий персик. Плоди персика часто бувають опушеними або гладенькими як у нектарина, круглої або приплюснутої форми. Соковита м'якоть персика містить вітаміни А, С, Е, В2, Р і корисні мінерали: калій, кальцій, фосфор і залізо. Персики вживають як у свіжому вигляді, так і в переробленому. З плодів персика виготовляють смачні джеми, варення, соки або заготовки на зиму. 

Персик вважається теплолюбивою культурою, тому більшість садівників бояться вирощувати його у своїх садах. Можливі причини такого страху, ранні невдалі спроби виростити цю прекрасну культуру. Дотримуючись простих правил посадки і догляду ви зможете виростити субтропічний персик в умовах помірних широт.

Персик — ніжна культура, тому для посадки обирають добре захищені від вітрів ділянки, наприклад, за будівлями з південної сторони. Ґрунт повинен бути удобреним, добре волого- і повітропроникним. Посадкові ями заповнюють чорноземом, перемішаним з суперфосфатом, попелом і перегноєм. Під час посадки місце щеплення має бути на 4-5 см вище рівня посадки. 

Купивши саджанці персика, особливо навесні, садівники поспішають посадити їх одразу без попередньої обрізки. Весною молоді саджанці починають швидко розростатись і гілочки інтенсивно висмоктують соки з коренів деревця, яке ще не встигло добре вкорінитись. Тому перед посадкою не бійтесь проводити обрізку, вкорочуючи кожну гілку на дві нирки, це тільки покращить загальний стан рослини. 

Ще одним не менш важливим правилом при посадці персикових дерев — визначення форми крони майбутнього дерева. Для персика найкращою буде чашоподібна крона, яка складається з трьох скелетних гілок першого порядку. Дерева персика потребують регулярної весняної обрізки, але таку обрізку проводити слід після того, як з'являться рожеві бутони. Ранньою весною можна провести, так звану “коротку стрижку”, обрізаючи всі гілочки на два сантиметри. Це допоможе частково позбавитись від шкідників, що селяться на верхівках. Після появи бутонів можна приступити до весняної обрізки персика. По технології вона буде схожа на обрізку винограду. Як і у винограду залишаємо пагін заміщення і плодову гілку, обрізану на 8 нирок.

На гіллі молодого персика не варто залишати всі зав'язі. Через нестачу харчування вони будуть несмачними і величиною не більше ніж слива. Після такого урожаю дерево ослабне і втратить життєві сили. Тому плоди персика потрібно нормувати, але робити це слід, коли вони ще зелені, розміром з грецький горіх. 

Вручну потрібно обірвати плоди, витримуючи відстань 10-15 см, що дозволить рівномірно розподілити навантаження на гілку. Краще залишати зав'язі більші за розміром і наближені до верхівки, щоб плоди отримували достатню кількість сонячного світла. На скелетних гілках можна залишити більше плодів ніж на інших гілках. 

Персик дуже погано переносить прохолодну погоду і підвищену вологість при затяжних дощах, що найчастіше може стати причиною різних захворювань. Як в профілактичних, так і в лікувальних цілях необхідно проводити своєчасну хімічну обробку від хвороб і шкідників.

Вегетаційний період в персика проходить з травня до серпня. В цей час вирізати потрібно всі непотрібні гілки, ті що ростуть всередину дерева, загущуючи крону. Коренева система персика дуже чутлива до заморозків. І щоб уберегти персики від морозів, необхідно мульчувати пристовбурові кола.

Це і є основні правила по вирощуванню персика. Можливо, у кожного садівника свій шлях і напрацьований досвід з вирощування тієї чи іншої культури.