Як обрати сорт винограду для саду?

rectangle

Виноград – це не лише смачні та корисні ягоди, його пагони мають надзвичайно декоративні якості протягом року. З виноградної лози можна сформувати арку, обплести альтанку чи зробити живопліт. Особливої краси набуває лоза восени, коли листя забарвлюється в жовтогарячі барви. Ще однією з головних переваг вирощування винограду є його компактність, він займає мало місця в саду та швидко росте. Всі ми любимо грона винограду та мріємо виростити цю рослину на своїй ділянці. Завжди стикаємось з проблемою, який же ж сорт обрати і як доглядати за ним. Навіть досвідчені садівники не завжди знають як правильно дивитись за виноградом.

Я спробую розповісти про найпоширеніші виноградні сорти у наших місцевостях. А ще поговоримо чому виноград може часто хворіти та як уберегти лозу від шкідників чи хвороб.

Сама виноградна лоза плодоносити починає уже з третього року після посадки, плодоносить протягом багатьох десятиліть. Тому місце потрібно вибрати постійне, адже коріння дуже міцне, глибоко росте.

Про посадку і догляд можна прочитати у наших попередніх статтях: «Виноград: посадка і догляд» та «Правильна посадка – запорука щедрого урожаю». Виноград поділяють на: столові, винні, безкісточкові та елітні сорти. Кожен з них має ряд своїх переваг і відрізняється від решти.

Як правило столові або десертні сорти заведено вживати у свіжому вигляді. Тут важлива кожна деталь: колір та вага грон, смак та розмір ягід. У деяких десертних сортів, наприклад, як «Преображення», грона важать від 1 кг і вище. Ягоди цих сортів дуже смачні і соковиті, мають щільну шкірочку і злегка хрумтять. За цією групою потрібно доволі серйозно доглядати, якщо хочете відчути весь смак. Спершу, потрібно регулярно, щороку обрізати пагони. Виногради даної групи пристосовані до вирощування в наших краях, але все ж не є морозостійкими. Витримують морози від -20 до -25 °С, перед настанням холодів обов’язково вкривайте. З цієї групи найкращими вважаються: Аркадія, Восторг, Августин. Не зважаючи на відносно невисоку морозостійкість саме десертні види винограду можна зустріти у наших садах.

Винні або технічні сорти призначені для приготування смачних вина, настоянок, соків та ін. від столових відрізняються більшим вмістом соку у ягодах. Такі сорти переважно вирощують для промислового виробництва. Виногради цієї групи менш примхливий до умов вирощування і має високу морозостійкість. Найпоширеніші сорти: Ізабелла і Сейвалд Бланк.

Наступна група виноградів – це безкісточкові. З цієї назви уже можна зрозуміти, що ягоди не мають кісточок або вони маленькі і дрібненькі. Особливість даної групи в тому, що виведена генетично і ягоди гіпоалергенні, вживати їх можна навіть маленьким дітям. З такого винограду виготовляють родзинки або вживають свіжим. Грона можуть сягати до 2 кг. В наших широтах широко поширені: Велес, Променистий, Чорний Султан.

В окрему групу виділяють елітні сорти. Їх вирощують як для вживання так і для переробки. Грона великі і масивні, ягоди великі, налиті соком і дуже солодкі. Найкращі види: Максі Чорний, Максі Білий, Сувенір.

Ніхто з нас не застрахований від хвороби. Так і наші рослини в саду можуть «підхопити» якогось шкідника чи хворобу. Щоб зменшити ризик захворювання потрібно вчасно і головне правильно обробляти протигрибковими засобами рослини. Але якщо при огляді ви все ж таки знайшли перші ознаки хвороби, тоді наступний текст буде для вас. Ось кілька поширених хворіб та способів як з ними боротись.

Несправжня борошниста роса або просто мілдь – доволі поширена хвороба в помірних широтах. Вона уражає молоді, зелені листочки та пагони, зустрічається не лише на винограді, але й на інших плодових деревах. Проявляється в вигляді маслянистих плям по всій поверхні листків. Для профілактики лозу ранньою весною обробляють препаратами системної дії, що не лише захищають, а й лікують. Обробку проводять шляхом обприскування. Також при вияві хвороби можете змінити шар мульчі та видалити слабкі пагони.

Оідіум, літературна назва справжньої борошнистої роси. Визначити її появу легко – оглядаючи лозу зверніть увагу на дрібне листя, вкрите світло-сірим пилом. Ця хвороба швидко поширюється по всій довжині пагона, тому діяти потрібно одразу ж як її виявили. 

Якщо літо видалось доволі вологе є ризик, що на молодих пагонах появиться сіра гниль. Звичайно, що при підвищенні температури розвиток захворювання зупиняється, а пошкоджені ділянки відмирають. З цією хворобою борються шляхом обприскання фугніцидами та видалення пошкоджених частин.

Існує ще безліч шкідників, які можуть завдати шкоди не лише вашому винограду, а й усьому саду. Але не спішіть відмовлятись від мрії, для профілактики дотримуйтесь нескладних правил по догляду за садом. Вчасно проводьте обрізку адже хороша провітрюваність крони допоможе зменшити ризик захворювання.