Гортензія — королева саду!

rectangle

 Весна — улюблена пора для квітникарів і садівників, адже їхній сад, на короткий час перетворюється на райське місце на землі — і все через цвітіння цибулинних квітів, плодових дерев і декоративних чагарників. Але, на жаль цвітіння триває недовго і вже на початку літа цвітуть лише багаторічні квітки, тоді як дерева і кущі приймають більш скромний вигляд. Однак, є декоративні чагарники, що продовжують радувати своїм цвітом аж до осені. Таким чагарником є гортензія. У цій статті ми розглянемо два найпоширеніші види гортензій: гортензія метельчата і гортензія великоквіткова.

На деякий час гортензія втратила свою популярність серед квітникарів, але зараз вона все частіше з'являється в садах, радуючи різноманітністю сортів. Окрім декоративних якостей, гортензія може похвалитись тривалим терміном життя. Рослина морозостійка, живе до 60-ти років, швидко розростається, при правильному догляді практично не хворіє.

Гортензія в природніх умовах зустрічається в Японії, Китаї і Сахаліні, в висоту може досягати до 10-ти метрів, тоді як окультивовані рослини сягають лише трьох метрів заввишки. Цей високий чагарник, під час цвітіння густо покривається ароматними суцвіттями довжиною 20-25 см. Під вагою суцвіть гілля низько гнеться до землі. Завдяки будові суцвіть і їх великій кількості здається, що кущ покритий морською піною. Суцвіття мають конічну форму, складаються з двох типів квіток — дрібних плодоносних і великих, до 2,5 см, неплодоносних, які розташовуються по краях суцвіття.

Гортензія метельчата

Сорти гортензії з суцвіттями-мітелками розміром 25-30 см, іноді 35-40 см, дуже різноманітні, суцвіття пастельних тонів до кінця цвітіння часто набуває яскраво-рожевого відтінку. Пишність суцвіть залежить від специфіки і будови квіток. Є сорти, суцвіття яких повністю складаються з безплідних квіток, вони особливо пишні. 

Щоб рослина не хворіла і рясно квітла, досить дотримуватися загальних правил вирощування гортензій. Але є один аспект агротехніки, на якому варто зупинитися докладніше — це обрізка і формування куща. Якщо обмежитися тільки санітарною обрізкою, то у вас вийде величезний розлогий квітучий «букет», що трохи зменшить кількість суцвіть. Щоб зберегти великий розмір суцвіть, дрібні бутони необхідно зрізати як тільки вони почнуть розпускатись. Найкраще залишати на пагоні по 3-5 нирок.

Гортензія мітловидна дуже пластична, добре тримає форму, тому за допомогою правильно проведеної обрізки можна отримати навіть штамбове дерево. 

Де посадити гортензію метельчату в саду?

Де б ви не посадили гортензію, це завжди буде пишно і урочисто! Можна нескінченно довго перераховувати різні варіанти посадки, але важливіше буде зазначити сучасні та гармонійні поєднання гортензії з іншими рослинами. 

Наприклад, дуже незвично і свіжо буде виглядати гортензія в поєднанні зі злаками в живоплоті. Гортензія настільки різноманітна і самодостатня, що буде чудово виглядати просто на тлі зеленого газону. Але особливо ефектно виглядає цей квітучий чагарник в садах природного стилю, наприклад як підлісок в розрідженому хвойному або дубовому лісі.

У стилі старовинної садиби гортензія метельчата буде виглядати, якщо посадити її на тлі беріз, кленів, калини, бузку в поєднанні з дерном і бруслини. А для створення японського саду досить посадити невеликі групи однотипних сортів квітучого чагарника уздовж струмків, на альпійській гірці в компанії папороті і рододендронів.

Гортензія крупнолиста

Гортензію крупнолисту вважають найрозкішнішою серед усіх рослин. Рослині притаманні компактна крона, яскраве забарвлення листя та пагони, щільно обліплені великими різнокольоровими суцвіттями. Але більшість садівників не поспішають висаджувати цю прекрасну рослину у своїх садах, оскільки вона вимогливіша у догляді в порівнянні з іншими видами гортензій. 

На сьогодні виведено велику кількість сортів великоквіткової гортензії, що відрізняються формою суцвіть і забарвленням. Форма суцвіття залежить від того, який різновид гортензій використовували при селекції.

Де садити крупнолисту гортензію?

Як і сорти гортензій інших видів, сорти крупнолистої гортензії ефектно виглядатимуть в будь-якому місці вашої присадибної ділянки і в саду будь-якого стилю: сорти з великими, яскравими розкішними суцвіттями — на найвидніших ділянках: перед входом у сад, на доглянутому газоні, уздовж садових доріжок; більш скромні суцвіття прекрасно впишуться в ділянки в природному стилі і «сільські» сади; рослини з суцвіттями пастельних тонів в красивих переносних контейнерах будуть прекрасною окрасою садів в середземноморському стилі. Красиво виглядає великоквіткова гортензія і в солітерних посадках, і групами з іншими рослинами — ліліями, флоксами, астрами. Прекрасно виглядає в групах з калиною і бузком

Колірна гамма сортів крупнолистої гортензії надзвичайно різноманітна — від білого до червоного і фіолетового. Є двоколірні або так звані «хамелеони», що змінюють колір залежно від термінів цвітіння. Білий і червоний кольори у гортензії крупнолістной практично не залежать від хімії грунту, а ось рожевий і синій для більшості сортів — поняття умовне: відомо властивість гортензії садової міняти інтенсивність і відтінки рожевого і синього кольорів залежно від складу грунту.

Гортензія деревовидна

Найлегшою в догляді і найбільш морозостійкою серед усіх гортензій є деревовидна гортензія. Вона росте розлогим кущем висотою до 1 метра, дорослі рослини можуть сягати до 3-ох метрів і мати форму кулі. Деревовидна гортензія завжди зацвітає зеленуватими кулястими суцвіттями, які залежно від сорту можуть сягати від 10 до 30 см. У цього виду особливість гортензій змінювати колір проявляється кілька разів. На початку червня на кінчику кожного пагону утворюється невелике зелене суцвіття. З часом суцвіття набуває яскраво салатового кольору, а потім блідніє. У такому вигляді суцвіття перебувають близько 2-ох місяців, а потім квітки знову змінюють свій колір, але тепер на насичено зелений. 

Де садити деревовидну гортензію

Найкращим місцем для деревовидних гортензій буде легка півтінь, яка іноді змінюється сонячними променями, але не в пікові години. 

Гортензія має добре розвинену широку кореневу систему, яка не любить будь-яких пошкоджень. Тому кращими сусідами будуть такі ж багаторічники, які не потребують частих пересадок. Абсолютно небажано сусідство цибулинних, які викопують кожні 1-2 роки.