Фундук: рослина для лінивих

rectangle

Фундук вважається однією із найперспективніших культур у садівництві України. Вирощування фундука не потребує багато сил та уваги. До того ж кущ має тривалий термін життя і плодоносити може на одному місці до ста років. Плоди фундука дуже цінуються на ринку. За один сезон з дорослого куща можна зібрати до 7-ми кг смачних плодів. В народі часто зустрічається ще й інша назва фундука — лісовий горіх.

Чому фундук варто посадити в саду?

Фундук — це добре відома нам ще з дитинства ліщина, але окультурена. Плоди у ліщини дрібніші ніж у фундука. За словами досвідчених садівників, якщо висадити в себе на ділянці дику ліщину і забезпечити їй певний догляд, можна отримати доволі високі урожаї.

Я наведу вам 5 яскравих причин чому варто посадити фундук у саду:

  1. висока врожайність. З одного куща можна зібрати 5-7 кг горіхів за сезон;
  2. користь для здоров'я. Горіхи фундука надзвичайно корисні і їх можна вживати як дорослим, так і дітям. В ядрі горіха містяться всі потрібні людині амінокислоти, для хорошого функціонування. А ще горіхи багаті великим вмістом вітаміну Е, мікро- та макроелементів. А лікувальні властивості притаманні не лише горіхам, а й листю, шкарлупі та корі куща;
  3. тривалий термін зберігання. Горішки можуть зберігатись до двох років, не втрачаючи своїх смакових і корисних якостей;
  4. проста агротехніка, невибагливість до типу ґрунту і рельєфу. Фундук дуже легко вирощувати. Кущі фундука можуть рости як на рівній поверхні, так і на пагорбах, де не захочуть рости інші культури;
  5. високі декоративні якості. Фундук — це не лише плодова культура, а ще й 3 метри неймовірної краси. Надзвичайно ефективно дивитиметься у композиції зимового саду листя фундука, залежно від сорту, може мати зелений, жовтий, червоний колір протягом усього сезону.

Агротехніка

Коли ж саме приступати до посадки фундука? Залежно від вашого регіону садівники радять висаджувати фундук восени в південних та східних регіонах країни. А в центральних і західних регіонах його можна висаджувати як навесні, так і восени. Річ у тім, що фундук розпускається доволі рано і швидко росте. В теплих регіонах складно визначити час весною, коли ґрунт вже досить прогрівся, а фундук ще не прокинувся, бо період посадки весною на сході і півдні трохи менший, ніж на заході.

На час посадки фундука впливає також і вік саджанця. Кущі фундука, віком від одного року краще садити в жовтні, коли фундук уже готовий до зимівлі. А молодий саджанець, відділений від материнського куща, можна пересаджувати швидше — в середині вересня.

Вибір місця

Як уже згадувалось вище, фундук росте практично на будь-якій ділянці і на різних ґрунтах. Але якщо на обраній ділянці кислий ґрунт, то його краще розкислити. Варто висаджувати кущі там, де немає протягів і холодних вітрів. Загалом фундук можна віднести до категорії невибагливих декоративних чагарників. Для отримання високих урожаїв потрібно висадити кілька різних сортів фундука на ділянці.

Посадкову яму копають завчасно, за кілька тижнів до посадки, розміром 80*50 см. Саджанці фундука повинні мати 2-4 гілки з міцною кореневою системою. Гілля потрібно підрізати на 30-40 см, а корені — 20-30 см.

Після посадки рослини рясно поливають і замульчовують землю навколо торфом або компостом.

Догляд за фундуком

Догляд за фундуком нічим не відрізняється від догляду за іншими плодовими деревами. Потрібно обережно видаляти бур'яни, щоб не пошкодити коріння, фундук має поверхневу кореневу систему.

Фундук росте у формі куща, але за допомогою садового секатора йому можна надати форму дерева. Для цього вирізають усі молоді пагони. Обрізку куща починають проводити не раніше як з п'ятого року життя рослини. Омолоджуючу обрізку проводять восени, вирізаючи усе гілля під корінь, а наступного року з'являються нові пагони, що одразу починають плодоносити.

Фундук — вологолюбива рослина, хоча може тривалий час обходитись без неї. Для високих урожаїв потрібно забезпечити рясний полив раз на тиждень в посушливий період. Молоді насадження фундука удобрюють азотними добривами весною, це може бути свіжий перегній. Фундук, що уже почав плодоносити потрібно удобрювати не частіше ніж раз у 2-3 роки.

Найпопулярніші сорти

Фундук Барселонський — сильнорослий кущ з густою та розлогою кроною. Добре переносить низькі температури, в наших широтах виростає до 5-ти метрів в висоту. Велике листя забарвлене в світло-зелений колір, а восени набуває світло-жовтого відтінку. Горіхи великі, злегка приплюснуті, достигають в першій половині вересня. Плодоносити починає з 2-3 року після посадки. В якості запилювачів підійдуть: Галле, Давіана або Ламберта біла.

Фундук Косфорд — англійський сорт. Кущ сильнорослий з високою, густою кроною. Листя темно-зеленого кольору, восени набуває червоного забарвлення. Плоди подовгасті, злегка приплюснуті і заокруглені. Горіхи достигають у вересні-жовтні. Сорт рано вступає в плодоношення. Виступає у якості запилювача для сортів: Галле, Чудо з Больвілер та ін. Крім того сорт вважається самозапильним.

Фундук Галле — виведений німецькими селекціонерами, сильнорослий кущ з розлогою та густою кроною. В висоту росте до 5,5 м, листя темно-зеленого забарвлення.  Горіхи великі, конусоподібної форми, ледь приплюснуті. Достигають у вересні-жовтні. Запилювачі: Косфорд, Барселонський та ін.

Фундук Варшавський червонолистий — сильнорослий кущ з кулястою кроною. Плоди достигають у кінці вересня. Сорт з високими декоративними якостями, листя червоне, поволі зеленіє влітку, а восени набуває жовто-червоного відтінку. Найкращим запилювачем буде — фундук Галле.