Для чого потрібно мульчувати грунт?

rectangle

Мабуть, кожен ставив собі питання що означає “мульчувати землю”? Мульчування — це екологічний і один з найпоширеніших способів урегулювання різноманітних процесів у ґрунті, створений безпосередньо природою. Мабуть, Ви помічали, що в природі земля ніколи не буває “голою”. Вона завжди чимось прикрита — рослинами, камінням або опалим листям. Таким чином ґрунт знаходиться під природнім покровом. І тільки на окультурених людиною ділянках, ми звикли бачити чистоту і порядок, тобто землю без жодного листочка. Садівники висаджуючи нові культури у своїх садах самі створюють такий захист. Сьогодні мульча не лише функціонально необхідна, а й виступає декоративним елементом у ландшафтному дизайні. Отже, мульчування — агрономічний прийом, спрямований покращити і зберегти фізичні властивості грунту, шляхом покриття верхнього шару певним матеріалом.

Яку користь можна отримати від мульчі?

Мульча виконує безліч завдань, основним з яких буде — полегшити людську працю, зробивши садівництво приємним і легким. Але все ж таки не варто забувати і про наші рослини. Адже що для рослини добре і на користь, то і для садівника радість! Давайте розглянемо основні переваги мульчі:

  • мульчування грунту перешкоджає випаровуванню вологи в прикореневій зоні;
  • регулює температурний режим, тобто оберігає коріння рослини влітку від перегріву, а взимку від переохолодження;
  • покращує структурність грунту, збагачує грунт цінними органічними речовинами;
  • перешкоджає вивітрюванню чи вимиванню корисних речовин з верхніх шарів грунту;
  • сповільнюється ріст бур'янів;
  • прикрашає сад і покращує його зовнішній вигляд;
  • захищає урожай, що розташовується дуже близько до землі від забруднення, знижує рівень його гниття.

Все це означає, що за допомогою мульчі можна зменшити кількість поливів, покращити ефективність боротьби з бур'янами. Дає можливість зібрати якісний урожай, підтримує порядок і охайність саду, високо цінується людиною, при цьому звільняє нам час для відпочинку або занять іншими садовими справами.

Така різна, але однаково корисна

Мульчуючі матеріали поділяються на органічні і неорганічні. До органічної мульчі можна віднести будь-який матеріал рослинного походження, схильний до перегнивання. Широко застосовується скошена трава, кора, солома, тирса, лушпиння від очищення круп, шкаралупа горіхів, папір, картон, опале листя дерев, торф, компост, шишки і хвоя.  Неорганічною мульчею служать довговічні матеріали, такі як кам'яна або цегляна крихта, гравій, камінь, сланець, синтетичні кольорові матеріали, керамзит, морська галька і так далі. Також в якості мульчі можна використати мішковину, агротканини або полімерну плівку Цей вид мульчування більше спрямований на збереження позитивних фізичних властивостей грунту.

Правила мульчування грунту:

1. мульчувати грунт навколо саджанця можна в будь-який час вегетаційного періоду, але найкращим періодом буде весна, коли земля уже достатньо прогрілась;

2. перед мульчуванням грунту з даної ділянки видаляють усі бур'яни, рясно поливають і вносять добрива, якщо це неорганічна мульча;

3. переважно мульчу вносять тонким слоєм 7-10 см, рівномірно на усій обраній ділянці. Різні види мульчі мають свої терміни розкладання. Через це у теплий сезон мульчу можна підсипати кілька разів;

4. Неорганічна мульча вимагає підтримки привабливого зовнішнього вигляду шляхом видалення опалого листя. Для того щоб каміння або крихта не вимивається ґрунтом, спочатку його застеляють агроволокном або іншими тканинами.