Декоративний чагарник - рододендрон

rectangle

Хочете бачити в своєму саду рожеве дерево? Саме так в перекладі з грецької перекладається рододендрон, який підкорив уже багато сердець своїм розкішним і тривалим цвітінням. Але перш ніж придбати бажаний саджанець, потрібно вивчити всі тонкощі посадки та догляду за рододендронами. 

Рододендрон — рід гарноквітучих чагарників або невисоких дерев сімейства Вересові, який об'єднує понад 1000 видів вічнозелених або листопадних рослин. Представників цього роду можна зустріти в природних умовах на Далекому Сході, в Північній Америці, на Кавказі і навіть в Україні. Для нашого клімату найкраще підходять листопадні види рододендрона, які в саду рідко перевищують висоту 1,5-2 м. Найчастіше це чагарники від 50 до 100 см з розгалуженою, сферичною кроною. Листя можуть бути округлими, овальними, темно-зеленого кольору, а восени - багряними. Квіти-дзвіночки, що розпускаються навесні, діаметром 6-8 см, зібрані в суцвіття по 3-10 штук і пофарбовані в червоний, жовтий, рожевий або помаранчевий кольори. Цвітіння рододендрона буде радувати вас 2-3 тижні, поширюючи по всьому саду приємний аромат.

З чого почати?

Вибір місця. Рододендрони не переносять застою вологи, холодних вітрів і прямого сонячного проміння. Тому місце для посадки рододендронів потрібно обирати з північного боку саду, де він буде захищений від зимових вітрів, а весною від прямих сонячних променів. Так що північна або північно-східна сторона паркану або будинку можуть стати хорошими покровителями рододендрона. 

Сусіди. Найкращими сусідами для рододендронів стануть хвойні рослини - ялини, сосни або туї. Не рекомендуємо висаджувати рододендрони біля дерев і чагарників з поверхневою кореневою системою, наприклад липою, вербою, березою, кленом та ін. Не варто висаджувати по сусідству троянди, оскільки у них кардинально різні уподобання до ґрунтових умов. 

Ґрунт. Ґрунти повинні бути повітропроникні і кислі.

Посадка. Посадкову яму копають розміром 80*50 см. Готують субстрат з чорнозему, перегною і верхового торфу, у співвідношенні 1:1:4. Відмінним варіантом буде добавка хвої з тирсою з хвойних порід дерев. У великих садових центрах зараз продаються вже готові спеціальні суміші для рододендронів. Поміщаючи саджанець в яму не заглиблюйте кореневу шийку. Після посадки рослину рясно проливають водою і щедро мульчують пристовбурні кола сосновою корою або хвоєю.

Як доглядати?

Полив. Основним завданням садівника у догляді за рододендронами — підтримання вологості грунту! Але це не означає, що рослину потрібно заливати водою. Воду для поливу бажано брати дощову або відстояну в бочках.

Якщо можливості відстоювати воду немає, можна окислити водопровідну воду лимонною, щавлевою, сірчаною або оцтовою кислотою. З серпня потрібно призупинити рясний полив, щоб не стимулювати зростання нових пагонів.

У рододендронів поверхнева коренева система, тому не варто сильно розпушувати ґрунт, бур'яни краще видаляти вручну. 

Підживлення. Ранньою весною починають вносити добрива. В період цвітіння вносять комплексні добрива, що не містять кальцію. В кінці серпня вносять сірчанокислий калій, який допоможе підготуватися до успішної зимівлі рослин.

Підготовка до зими. До зими саджанці починають готувати пізньої осені: зовсім припиняють полив і збільшують товщину мульчі на поверхні грунту. Рекомендується обернути рослину нетканим матеріалом. Застосовуючи укриття, подбайте про каркас, щоб крона не травмувалась під шаром снігу.

Окремо можна зупинитись на досить цікавій і популярній групі мініатюрних рододендронів, які мають назву японські азалії.  Головна їх особливість — компактність куща, неймовірна щільність і рясне цвітіння. Щорічні прирости у більшості сортів не перевищують 5-7 см, і при цьому кущі добре гілкуються. 

Іноді в садівництві можна зіткнутись з плутаниною і суперечками відносно другої назви рододендронів — азалія. У свій час азаліями називали деякі види гарноквітучих рододендронів та виділяли їх в окремий рід Азалія. Зараз всі азалії відносять до роду Рододендрон. Хоча в садівництві їх традиційно називають азаліями. Прийнято вважати, що азалії - кімнатні рослини, які вирощують в теплицях або горщиках, але треба знати, що є і японські азалії, які вирощують в саду. 

Ефективно рододендрони виглядатимуть в групових посадках з різним терміном цвітіння, щоб розтягнути цей яскравий період якомога довше. Відмінним варіантом стане комбінування на одній ділянці інших любителів кислих грунтів, таких як брусниця, журавлина і лохина.