Цитрусові рослини в домашніх умовах. Як виростити та доглядати?

rectangle

Батьківщиною усіх цитрусових рослин вважається територія Південно-Східної Азії. Невеликі вічнозелені дерева або кущі відносяться до сімейства Рутових. Доволі довго люди намагалися поширити цитрусові і у Європі, але нічого не виходило, рослинам занадто холодно взимку. Але у ХХ столітті селекціонери вивели сорти цитрусових, які можна вирощувати у кімнатних умовах в якості плодових чи декоративних рослин. Будь-яка цитрусова рослина стане справжньою окрасою на вашому підвіконні. Плоди цитрусових дуже соковиті, з кисло-солодким смаком та містять велику кількість вітамінів.

Цитрусові дерева є тіньовитривалими, що дуже полегшує їх вирощування і догляд у будинку. Наприклад, якщо ви придбали кімнатний лимон, тоді його потрібно обов’язково вберегти від прямих сонячних променів. А мандарини навіть полюбляють сонце, лише потрібно слідкувати, щоб горщик не перегрівався.

Влітку горщики з цитрусовими можна винести на сонячну сторону балкона, оскільки сухе повітря негативно впливає на розвиток квіток.

З віком листя цитрусових набувають насиченого темно-зеленого відтінку. Серед густої крони можуть появлятись білі або рожеві квітки, які заповнюють приміщення своїм насиченим ароматом. Водночас з квітками на дереві можуть достигати і плоди. Залежно від сорту цитрусових плоди можуть мати жовте, жовтогаряче або яскраво-жовте забарвлення і тримаються на гілках кілька місяців.

Умови вирощування цитрусових у кімнаті

Період інтенсивного росту цитрусових припадає на зиму та ранню весну. В період з весни до осені рясно поливайте рослини ледь теплою, відстояною водою. Цитрусові дерева дуже чутливі до проточної води з крану, від сильно хлорованої води одразу скидають листя. В цей період можна додатково обприскувати крону. Орієнтовно з лютого дерева активно починають рости, тому потрібно їх підживлювати мінеральними та органічними рідкими добривами.

Протягом осені і зими, коли рослина майже не росте, цитрусові добре реагують на зниження кімнатної температури аж до 12-15 °С, при такій температурі рослини почуваються набагато краще ніж при високій температурі від батарей. Також в цей період майже припиняють полив та внесення добрив. Можна лише зрідка обприскувати крону розбавленим розчином перманганату калію. Сухе і жарке повітря може також стати причиною скидання і жовтіння листя. Тому не ставте горщики з цитрусовими взимку біля батареї і бережіть їх від наскрізних протягів і відкритих вікон.

Пересадка та розмноження цитрусових

Для вирощування цитрусових потрібен спеціальний ґрунт, ґрунт для звичайних квітів не підійде. Цитрусові полюбляють кислий ґрунт з Ph 4-5. Такий ґрунт можна придбати у квіткових магазинах або ж приготувати самотужки з дернової землі, перегною і піску в пропорціях 3:1:1.

Пересадку цитрусових радимо проводити на початку весни, в березні. Але пересаджувати слід лише молоді рослини з тонким корінням. При пересадці будьте надзвичайно уважними, адже коріння цитрусових дерев дуже чутливе і найменше пошкодження приведе до загибелі рослини.

Найкраще для цитрусових обирати керамічні горщики приблизно однакової висоти і ширини. На дно обов’язково покладіть дренаж з дрібного каміння або керамзиту.

Якщо правильно доглядати за цитрусовими деревами, тоді вони не будуть хворіти, часто цвістимуть і плодоноситимуть. Листя здорових цитрусових рослин виділяють в повітря велику кількість фітонцидів, які очищають повітря в домі хвороботворних мікроорганізмів. А ефірні масла здатні захистити від простуди, підвищити імунітет та покращити роботу серця і мозку.