Брусниця — вічнозелене чудо на вашій ділянці!

rectangle

Досить часто садівники хочуть посадити у себе на дачі щось незвичайне, що виглядатиме одночасно і красиво, і корисно, і незвично, та ще й добре смакуватиме. Ви скажете, що це неможливо? А ось і ні, ягоди брусниці - яскравий тому доказ. Можливо, у вас в пам'яті ця рослина закарбувалася як дика рослина з хвойних лісів? Тоді дозвольте ближче познайомити вас з брусницею, але вже як з окультуреною ягодою для вашої дачної ділянки.

Перекладаючи з латинської “брусниця” означає “виноградна лоза з гори Іда”, відноситься до сімейства вересових. У дикій природі кущі брусниці зустрічаються в хвойних і мішаних лісах тундри, серед висушених торф'яних боліт, а також у заростях чагарників в горах на Далекому Сході чи на Кавказі.

Навіть не беручи до уваги, що з брусницею знайомі більшість садівників, її все ж таки часто плутають із журавлиною, яка має дуже схожі характеристики. Так ось, на відміну від журавлини, яка зазвичай стелиться по землі суцільним килимом, брусниця росте вічнозеленим повільнорослим чагарником, висотою не більше 25 см. Брусниця віддає перевагу сухим, лісовим сонячним пагорбам в соснових лісах з бідним ґрунтом. Журавлина, навпаки, росте у вологому пухкому ґрунті, в болотистій місцевості, тоді як брусниця посухостійка або росте на сухих прогалинах.

Ягоди двох «сестер»відрізняються також розміром. У брусниці вони дрібніші, щільніші за консистенцією і солодші, на відміну від великих ягід журавлини, яким притаманна легка гірчинка. Листя брусниці еліптичної форми з коротким черешком, довжиною 1,5-3 см, шириною до 1,3 см, тоді як у журавлини довгасте, як голочки - від 0,5 до 1,5 см завдовжки і від 1 до 6 мм завширшки.

В кінці весни - початку літа брусниця зацвітає маленькими, ледве рожевими ароматними дзвіночками, з яких потім утворюються дрібненькі ягідки. Квітки зібрані в суцвіття по 4-8 шт. Тому і плоди сидять на гілочці щільним гроном, як виноград. Плоди дозрілої брусниці соковиті, блискучі, а дрібне насіння, практично непомітне.

Брусниця достигає протягом усього літа, зберігаючи в собі все найцінніше і корисне, взяте від теплих днів. Збирають ягоди на другий рік після посадки два рази за сезон, в залежності від погодних умов: в кінці серпня або вже в жовтні, коли ягоди придбають приємний кисло-солодкий смак і насичений яскраво-червоний колір. Головне, зібрати ягоди до заморозків, тому що при найменшому зволіканні вони абсолютно втрачають свою транспортабельність.

Великою перевагою брусниці буде те, що рослина має неймовірно довгий термін життя. Коріння рослини з'єднуються під землею в кореневища, які розростаються і, виходячи на поверхню, утворюючи дочірні кущі. Кожен відрізок кореневища живе в середньому 15-28 років, відмерла частина замінюється новою. Попри те що кожен окремий кущик брусниці живе недовго, років 5-10, його здатність до оновлення дає гарантію, що брусничне господарство не виведеться на вашій садовій ділянці понад 100 років.

Як уже ми писали раніше брусниця віддає перевагу росту на добре освітлених ділянках з ледь кислим ґрунтом. Обирайте рівні поверхні, щоб уникнути затоплення поверхні, брусниця погано переносить застій вологи. Щоб створити брусниці сприятливі умови росту, необхідно підготувати ґрунтосуміш: змішати садову землю з піском.

Висаджувати брусницю можна як навесні, так і восени. Відстань між кущами має становити 25-30 см, а між рядами - 30-40 см. Після посадки поливаємо і мульчуємо рослини невеликим шаром хвої або тирсою, піском чи деревною корою.

Для брусниці краще організувати крапельний полив, ну або акуратно зрошувати її не частіше двох разів на тиждень самостійно. Брусниця не любить перезволоження, але давати їй пересихати теж не варто, особливо в період дозрівання плодів. Пам'ятайте, що з часом вода може вимивати кислоту з ґрунту, тому раз в три тижні можна проводити підкислюючі процедури.

Брусниця — ягода родом з Півночі, тому має високу стійкість до морозів і сухих зим. Єдине, чого може боятись брусниця — це повторних весняних заморозків під час цвітіння. Омолоджуючу обрізку проводять на сьомий рік життя куща, залишаючи пагони 4 см від пенька, і вже через рік він знову почне плодоносити. Обрізка проводиться обов'язково до початку сокоруху, ранньою весною чи пізньою осінню після збору врожаю. Мінеральними добривами практично не потрібно підгодовувати брусницю, бо її коріння обплетене міцелієм гриба, нитки якого приймають грунтові розчини з мінеральними речовинами і передають їх корінню. Штучне внесення мінеральних добрив іноді може навіть нашкодити рослині, тому якщо і застосовувати їх, то дуже акуратно і вчасно. Наприклад, в період нарощування вегетаційної маси, в перші два роки життя, можна внести невелику кількість азотних добрив. Або після 5 років життя куща збагатити грунт комплексним добривом.

Завдяки роботі селекціонерів, ми можемо вирощувати на своїх дачних ділянках окультурені гібриди сортової брусниці, яка на порядок перевершує свою дику родичку за розмірами ягід і смаковим та врожайним якостями. 

Брусниця Рубін — виведена російськими селекціонерами. Ягоди великі, масою приблизно 0,25 г. Кущ має компактну форму з кулястою кроною діаметром близько 20 см. Плодоносить досить рано, в кінці серпня. Вимагає для запилення наявності поруч кількох побратимів, можна висаджувати кілька різних сортів разом.

Брусниця Корал - урожайний і дуже декоративний сорт. Ягоди середнього розміру, в помірних широтах плодоносить двічі за сезон: перший в кінці липня - початку серпня, другий, рясніший, в вересні - жовтні. Чагарник має кулясту та компактну крону,  діаметром до 30 см.

Брусниця — не лише ягідний чагарник, її дуже часто використовують у ландшафтному дизайні. Оформляючи свою садову ділянку можна додати родзинку за допомогою використання таких оригінальних рослин. Оскільки брусниця вічнозелена рослина і не втрачає своїх декоративних властивостей протягом всіх сезонів, її використовують для оформлення доріжок або висаджують недалеко від парадного входу в будинок, особливо високорослі сорти.

Яка ж користь від брусниці?

Безцінний дар, який тільки могла нам дати природа — це цілющі ягоди. Брусниця одна з таких чудових рослин. До складу ягід брусниці входять органічні кислоти, вітаміни А, С, Е, а також каротин, пектин і дубильні речовини. Брусниця може похвалитись і своїми лікувальними властивостями, вона позитивно впливає на весь організм, зміцнює імунну систему. Навіть листя брусниці мають корисні властивості. Листя часто використовуються для приготування відварів для лікування сечокам'яної хвороби, артритів, а також як в'яжучий засіб.

Якщо ви хочете додати родзинку до своїх кулінарних шедеврів, то брусниця чудово доповнить будь-яку страву. Дуже смачні морси, варення, джеми, соуси до м'яса, випічка з використанням ягід брусниці здивують і порадують смаковими якостями та різноманітністю.

Посадивши одного разу цю рослину у своєму саду чи на клумбі, ви зможете споживати смачні та корисні ягоди протягом усього року. Брусниця заслуговує на те, щоб спробувати вирощувати її на своїй ділянці, хоча б для експерименту, який може обернутися для вас радісним відкриттям.