Актинідія, як правильно висаджувати та доглядати

rectangle

Ми давно уже звикли бачити у своїх садах знайомі і добре відомі нам з дитинства плодові дерева і ягідні кущі, такі як: груші, сливи, яблуні, вишні, абрикоси, смородина, малина, ожина, обліпиха та ін. Але якщо раптом нам хочеться спробувати щось нове та екзотичне, то йдемо у магазин чи на ринок. Небагато хто знає, що завдяки клопіткій роботі селекціонерів деякі екзотичні рослини подавно можна вирощувати на наших садах. Наприклад, актинідія є спорідненим родичем добре відомого нам ківі! Що це фрукт і як його вирощувати давайте розглянемо далі.

Актинідія — доволі цікава рослина з рясним щорічним плодоношенням. Актинідія росте у вигляді дерев’янистої, чагарникової ліани. Відноситься до родини Актинідієві та зустрічається переважно у Приморському краї, на Далекому Сході та в Гімалаях. Це прекрасна лікарська, декоративна і плодоносна рослина. Батьківщиною актинідій вважається Китай. У 50-их роках ХХ століття австралійські вчені знайшли в південно-східній частині країни ліану з досить незвичними плодами. На основі диких рослин введено безліч високовітамінних окультивованих сортів, серед яких є багато морозостійких, які нескладно виростити у наших, помірних широтах. Відомо близько 70 видів цих рослин. Цвіте з початку червня. Ягоди великі, середня маса яких 13-18 г. Плоди достигають поступово, залежно від сорту рослини, з серпня до вересня. У вересні-жовтні листя починає опадати. Українські садівники обійшли увагою актинідії. Але посадивши цю прекрасну рослину у своєму саду, ви обов'язково оціните її переваги.

5 переваг актинідій:

1. Актинідії притаманні соковиті, смачні з кисло-солодким смаком та тонким ананасовим ароматом, багаті вітамінами і мінералами плоди. Вітаміну С більше ніж у плодах чорної смородини і цитрусових;

2. Актинідія — не лише плодова, а й декоративна рослина. Усі сорти актинідій пристосовані для вертикального озеленення. Ними можна озеленити стіни будинку, альтанки чи будь-які інші садові споруди;

3. З одного дорослого куща можна зібрати, до 20-ти кг смачних плодів;

4. Актинідія — швидкоплідний чагарник, плодоносити починає на 3-4 рік після посадки, плодоносить протягом 20-ти років;

5. Гнучкі ліани не втрачають своїх декоративних властивостей протягом року. Навесні розпускається молоде листя, а під час цвітіння сад наповнюється приємним ароматом. До середини серпня листя набуває червонувато-коричневих відтінків.

Як правильно посадити актинідію?

Купувати саджанці слід лише з закритою кореневою системою, оскільки у актинідії вона дуже чутлива. Не залишайте рослини з відкритим корінням під пекучим сонцем.

Вирощування будь-якої рослини починається з її посадки, яку рекомендується проводити ранньою весною або восени. Саджанці повинні бути не старші трьох років. Перед посадкою потрібно визначити місце, де рослина буде рости. При правильному догляді рослина може рости протягом тридцяти років у вашому саду. Весняну посадку проводять ще до початку сокоруху. Осінню посадку здійснюють за 2-3 тижні до перших морозів. Але восени висаджують лише рослини, старші 2-ох років.

Оскільки актинідія рослина з прямими, в’юнкими пагонами перед посадкою потрібно підготувати опори. Пагони можна розміщувати на шпалерах у довільному порядку, головне щоб рослина отримувала достатню кількість світла, плоди достигають лише під прямими сонячними променями.

Поруч зі стінами будинку актинідія краще переноситиме суворі зими і практично не обмерзатиме при весняних заморозках. Кущі актинідій не люблять застою вологи, тому поливати потрібно обережно. В дикій природі ці рослини ростуть в напівтіні лісів, тому для посадки окультивованих сортів потрібно підібрати схожі умови.

Перед посадкою актинідій врахуйте, що вони не люблять сусідства поруч з яблунями, найкраще садити поруч з кущами смородини.

До типу ґрунту актинідія невимоглива, але не росте у глинистих та лужних ґрунтах. Може рости в ґрунті з низьким вмістом азоту і фосфору. Найкращими будуть слабокислі або кислі ґрунти. Перед посадкою ґрунт вапнують.

Посадкові ями готують, заздалегідь, розміром 60*60 см. На посадкової дно ями засипають дренаж, це може бути шар битої червоної цегли, керамзиту або щебеню. В жодному разі не вносьте свіжий перегній чи вапно. При посадці рослин витримують відстань 1,5-2,5 м. Після посадки саджанці актинідій добре поливають, обережно утрамбовують так, щоб коренева шийка була розташована на рівні землі. Потім ґрунт навколо саджанця мульчують. Одразу після посадки рослинам потрібно встановити опори.

Догляд за рослинами не складний, потрібно лише мульчувати пристовбурові кола, вчасно поливати, підживлювати, підв'язувати і обрізати.

Як розрізнити жіночі від чоловічих актинідії?

При виборі актинідій завжди постає питання: а як відрізнити чоловічі і жіночі рослини? Стать актинідії можна визначити при першому її цвітіння за формою квіток. Чоловічі квітки відрізняються відсутністю маточки серед безлічі тичинок, жіночі – мають в центрі квітки велику маточку. Запилення проводиться комахами як і інші рослини. Цвіте рослина протягом 10-ти днів, а потім на жіночих рослинах утворюються завязі плодів. Оскільки актинідія – рослина дводомна, тому для отримання високих урожаїв потрібно висаджувати дві рослини для перехресного запилення. Висаджуючи 5 жіночих рослин на одній ділянці для нормального запилення вистачить посадити 1 чоловічу культуру.

Плоди актинідій вживають у свіжому вигляді, сушать на зиму, варять компоти чи роблять смачні соки.