Айва звичайна

rectangle

Варто лише подумати про лимон чи айву, в роті одразу ж виникають однакові відчуття — стає кисло. В цій статті ми розповімо як правильно висаджувати і доглядати за цією прекрасною культурою. Якщо ви не хочете вирощувати на своїй ділянці айву через її малоїстівні плоди, тоді ця стаття саме для вас. Плоди айви можна вживати, коли плоди достатньо відлежаться, тоді вони стануть цукристими і втратять зайву кислотність і терпкість.

Росте айва у вигляді невисокого дерева або куща, висота якого рідко коли може перевищити 3,5 м. це листопадна рослина з прекрасним періодом цвітіння з травня до початку червня і пізнім терміном плодоношення. Айва — слаборосле і довговічне дерево, доживає до 70-ти років, хоча плодоносний період 50 років. Доросле дерево може приносити від 40 до 100 кг цінних плодів. Знімають плоди з дерева якомога пізніше в жовтні.

Плоди вживають протягом усієї зими і у підвальних приміщеннях можуть з легкістю зберігатись до квітня. Айва вважається економічно вигідною рослиною, адже вона плодоносить щорічно і щедро, а самі плоди завжди цінуються на ринку. Плоди айви мають насичено-жовтий колір, вагою від 200 до 350 г, але бувають і більші. М'якоть кремово-жовтого кольору, приємна на смак і дуже ароматна.

Де посадити айву?

Щоб отримати від айви максимум, варто уникати посадки у піщані ґрунти. Найкраще підійдуть суглиннисті ґрунти. Може рости на засолених ґрунтах з високим рівнем ґрунтових вод. Дерево айви дуже світолюбиве, тому ділянка для посадки повинна бути добре освітлена і захищена від вітрів. Хоча рослина і вважається теплолюбивою культурою, на сьогодні відомо уже немало сортів з хорошою морозостійкістю, які чудово акліматизовані до територій України. Найкращим періодом для посадки айви вважається весна.

Оскільки коренева система розташовується не глибше одного метра під землею, потрібно завчасно викопати і підготувати посадкову яму. Її копають розміром 40*40*60 см. На дно ями висипають підготовану завчасно суміш компосту та садової землі, роблять невеличкий горбок. Саджанець поміщають у яму, розправляють коріння і засипають тією ж сумішшю землі, добре її ущільнюючи. Після посадки молодий саджанець рясно поливають водою.

Особливості догляду

Щоб отримувати урожаї до 100 кг, айву потрібно висаджувати в парі. Хоч сучасні сорти айви вирізняються самоплідністю, максимальний урожай можна досягти тільки висадивши кілька різних сортів. Також велику увагу потрібно приділяти поливу дерева, адже від цього залежить кількість і якість урожаю. Рекомендуємо проводити 5 рясних поливів: перший - за кілька днів перед цвітінням, другий - під час цвітіння, третій - після опадання зав'язей, четвертий - в період росту пагонів і п'ятий - в період формування і розвитку плодів.

Підживлювати молоді дерева можна органічними добривами, але не частіше ніж раз у два роки. Айва має досить стійкий імунітет, і все ж може уражатись хворобами і шкідниками що і яблуні. Щоб запобігти таким захворюванням потрібно проводити профілактичні заходи. Бажано проводити такі заходи після цвітіння.

В перші роки після посадки молоде дерево досить швидко нарощує вегетативну масу з кожним роком сповільнюючи свій ріст. Оскільки айва схильна до сильного загущення крони, її потрібно своєчасно обрізати, проріджуючи і формуючи крону. Найкраще проводити обрізку щороку навесні, в період коли гілки ще не почали розпускатись. Для формування крони айви підходять аналогічні заходи і системи, що і для яблунь. Найчастіше крону айви формують за двоярусною системою з двома ярусами скелетних гілок. Формування крони відбувається протягом перших п'яти років після посадки, а потім лише підтримують форму і проводять санітарну і подеколи омолоджуючу обрізки.

Сьогодні відомо понад 400 видів цього дерева. Перелічувати корисні речовини і елементи плодів айви можна дуже довго. Лише перерахування тягне на окрему статтю. Залишається лише зазначити, що порівняно з яблуками плоди айви більш насичені органічними і аскорбіновими кислотами.